سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : چهارشنبه 18 تیر 1399
  • 99/04/10 - 13:35
  • 84
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

ایده دانش‌بنیانی؛ درختان پسته زودتر به بار می‌نشینند

تولید نهال و بذر اصلاح شده، تاثیر قابل توجهی در بهبود کمی و کیفی محصولات کشاورزی دارد. یک شرکت دانش‌بنیان با تولید یک نوع خاص از نهال پسته، موفق شده است تا مقاومت این محصول را در برابر آفات افزایش دهد.

کشور ما نیز مانند بسیاری از کشورهای منطقه، با کم‌آبی مواجه است. این مسئله در کنار هجوم فصلی آفات مختلف، باعث شده است تا کشاورزی با چالش‌های، مواجه شود. تولید بذر و نهال‌های بهینه شده توسط دانشمندان و محققین کشورمان می‌تواند باعث افزایش مقاونت این محصولات به کم آبی و آفت شود. 

پسته نیز یکی از محصولات پر بازده کشاورزی در ایران محسوب می‌شود. با توجه به کاهش ذخایر آبی در برخی نقاط گرم ، لازم است تا شرکت‌های دانش‌بنیان و محققین در مورد این محصول مهم، تحقیقات بیشتری انجام دهند.

محمد ابراهیمی  مدیر عامل شرکت دانش‌بنیان تولید نهال طوبی کرمان گفت: شرکت دانش‌بنیان تولید نهال‌طوبی‌کرمان، حدود دو دهه فعالیت دارد و در کرمان تاسیس شده است. این شرکت با ایجاد آزمایشگاه‌های کشت بافت گیاهی و ساخت گلخانه اقدام به تولید نهال مثمر و غیر‌مثمر به روش کشت بافت کرده است. ما در شرکت توانستیم در واحد تحقیق و توسعه تحقیقات مفصلی در مورد نهال‌پسته انجام دهیم. در واقع  با تولید نهال پسته EBR1 در ردیف شرکت‌های دانش بنیان تولیدی نوع 1 قرار گرفتیم.

وی افزود: در حال حاضر پایه پسته هیبریدی یو سی بی وان  UCB-1 یکی از بهترین پایه‌های پسته شناخته شده در دنیا به انواع بیماری‌های خاکزی مقاوم است. بسیار مهم است که نهال‌های مقاوم به بیماری تولید شود. این مسئله باعث می‌شود هر ساله مبلغ قابل‌توجهی در کشور صرفه‌جویی شود و سطح کمی و کیفی محصولات افزایش یابد.

 

کاهش زمان محصول‌دهی

مدیر عامل شرکت دانش‌بنیان  تولید نهال طوبی کرمان در ادامه گفت: مصرف‌کنندگان این پایه نهال پسته، بیشتر کشاورزان و محققینی هستند که با استفاده از روش‌های علمی، خواستار تولید بیشتر پسته در ایران هستند. پایه پسته تولید شده در شرکت، زمان انتظار برای محصول‌دهی پسته را از هفت‌سال به چهار‌سال کاهش می‌دهد.  این موضوع یکی از مهمترین خصوصیات این محصول است که با توجه به وضعیت اقتصادی پیش‌رو، باعث تولید  بیشتر پسته در ایران می‌شود و جایگاه تولید پسته ایران را نیز در دنیا بالاتر می برد.

ابراهیمی افزود: شرکت تولید نهال طوبی کرمان در نظر دارد با کسب مجوز از موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال، نسبت به تولید پایه‌های رویشی و پیوندهای جدید برای اصلاح باغات‌میوه و کشاورزی ایران اقدام کند. این شرکت درحال حاضر درخواست تولید نهال از کشورهای گرجستان، عراق و ترکیه، را دارد و امکان صادرات این نهال در صورت صدور مجوز فراهم است.

وی گفت: قیمت این نوع خاص از نهال پسته در مقایسه با  محصولات مشابه که توسط شرکت‌های آمریکایی و اروپایی تولید شده است، به مراتب بسیار پایین‌تر است. به همین جهت امیدوار هستیم افق‌های صادراتی شرکت در آینده‌ای نزدیک توسعه یابد.

 

گزارش از: مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

 

پایان پیام/33

 

اخبار مرتبط:

توسعه علمي و فناوري كشور در گرو حمايت از شركت‌هاي دانش‌بنيان

چگونگی موفقیت شرکت‌های دانش‌بنیان از نگاه رؤسای پارک‌های علم‌وفناوری

استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان در اماکن مسکونی تهران با همکاری شهرداری تهران

تجاری‌سازی محصولات دانش‌بنیان با ارائه خدمات مشاوره توسعه فنی سرعت می‌گیرد

 

 

 

 

 

  • گروه خبری : اخبار,مرکز شرکت ها و موسسات دانش بنیان
  • کد خبر : 68315
کلمات کلیدی

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت