هفته دفاع مقدس
جهش تولید
امروز : جمعه 04 مهر 1399
  • 99/04/10 - 10:48
  • 341
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

ایران در رتبه پانزدهم جهانی تولید مقالات علمی قرار گرفت/ پایان برتری آمریکا و رتبه نخست چین

معادلات علمی جهانی شکست. سال‌های برتری امریکا در انتشار مقالات علمی به پایان رسید. این را گزارشی تازه منتشر شده از پایگاه استنادی اسکوپوس نشان می‌دهد.

بر اساس آخرین داده‌های پایگاه استنادی اسکوپوس در سال 2019 رتبه ایران در تعداد مقالات منتشر شده علمی یک پله صعود کرد. ایران در رتبه پانزدهم جهانی قرار گرفت. این بالاترین رتبه کشور تا امروز است. فعالان علمی کشور 67 هزار و 744 مقاله در سال 2019 تولید کردند که 13 درصد رشد را نسبت به سال 2018 تجربه کرد.

این خود نشان دهنده مسیر درستی است که فعالان زیست بوم فناوری و نوآوری در کشور پیش گرفته‌اند. چند سالی از شکل گیری این زیست بوم در کشور می‌گذرد و نقش آفرینان آن با تکیه به نیروی انسانی نوآور و خلاق قدرتمند به میدان آمدند. میدان مقابله با تحریم‌ها. میدان مقابله با کرونا که همچون ضربه آخر بر پیکر تحریم زده ایران فرود آمد اما ما توانستیم. چرا که زیست بوم نوآوری و فناوری امید آفرید.

البته آخرین داده‌های این پایگاه استنادی حرف‌های دیگری نیز برای گفتن دارد. چین برای نخستین بار با گذر از امریکا در رتبه نخست جهان قرار گرفت. اتفاقی مهم که معادلات علمی و ساختار قدرت جهانی را در هم ریخت. با این اتفاق جهش بزرگ چین به رتبه نخست تولید مقالات علمی دنیا را شاهد هستیم.

 چین با انتشار 684 هزار مقاله علمی سال 2019 در جایگاه نخست جهان قرار گرفت و از امریکا با 678 هزار مقاله پیشی گرفت. در سال 2018 امریکا 699 هزار مقاله علمی منتشر کرد که در سال 2019 با کاهش 21 هزار عددی همراه شد.

 

اسکوپوس بزرگ‌ترین پایگاه داده چکیده و استنادی برای تجزیه و تحلیل پژوهش‌های گوناگون است. یکی از ویژگی‌های این پایگاه دارا بودن اطلاعات علم سنجی نویسندگان و دانشگاه‌ها است که امکان جستجوی کلیدواژه در فیلدهای مختلف جستجو از طریق نام نویسنده، جستجو از طریق وابستگی سازمانی و جستجوی پیشرفته را فراهم می‌کند.

 گزارش از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری 

پایان پیام/25

  • گروه خبری : اخبار,اسلایدر,مرکز توسعه فناوریهای راهبردی,مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی,مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری
  • کد خبر : 68307
کلمات کلیدی

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت