سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : یکشنبه 16 آذر 1399
  • 99/04/11 - 09:32
  • 807
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

بلوغ تولید دانش در ایران؛ ارجاعات بین‌المللی به مقالات علمی کشور 2 رتبه بهبود یافت

بهبود دو رتبه‌ای ارجاعات به مقالات علمی کشورمان موضوعی است که پایگاه سایمگو از آن خبر داده است. بر اساس این گزارش، ایران در سال 2019 با کسب رتبه 15 ارجاعات مقالات علمی در جایگاه بالاتری از کشورهایی مانند برزیل، روسیه و ترکیه قرار گرفت.

 

 

این شاخص که تابعی است از رتبه کشورها در تعداد مقالات منتشر شده، ایران را در رتبه 15 جهان قرار داد. جایگاهی که با دو رتبه بهبود نصیب ایران شد. این در حالی است که در سال 2018 ایران در شاخص ارجاع به مقالات علمی در جایگاه 17 جهان ایستاده بود.

آمریکا در این شاخص بین‌المللی همچنان جایگاه نخست دنیا را برای خود حفظ کرده است؛ اما پیش‌بینی‌ها از این حکایت دارد که چین با توجه به پیشی گرفتن از آمریکا در تولید مقالات علمی در این شاخص هم از آمریکا سبقت بگیرد چون این شاخص تابعی است از رتبه کشورها در تعداد مقالات منتشر شده بین‌المللی. هر چند که هنوز هم از نظر ارجاع به مقالات علمی آمریکا فاصله معنی داری با چین دارد.

بر اساس اعلام پایگاه سایمگو چین با انتشار 684 هزار اثر علمی از آمریکا که 678 هزار مقاله علمی تولید کرده است پیشی گرفته است. اتفاقی که منجر به درهم ریختن معادلات جهانی علمی شد و سال‌های برتری آمریکا در انتشار مقالات علمی را پایان داد.

بر اساس این گزارش در سال 2019، آمریکا، چین و انگلستان در شاخص ارجاعات به مقالات علمی در رتبه‌های اول تا سوم جهان قرار دارند و ایران پس از کره جنوبی در جایگاه پانزدهم ایستاده است. جایگاهی که بالاتر از کشورهایی مانند برزیل، روسیه، ترکیه، عربستان، رژیم اشغالگر قدس و مصر است.

گزارش از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

پایان پیام/23

اخبار مرتبط:

ایران در رتبه پانزدهم جهانی تولید مقالات علمی قرار گرفت

 

  • گروه خبری : اخبار,اسلایدر,سرویس خبری,انبیک,برگزیده ها,مرکز توسعه فناوریهای راهبردی,مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی,مرکز شرکت ها و موسسات دانش بنیان,مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری,معاونت توسعه مدیریت و جذب سرمایه,معاونت نوآوری و تجاری سازی فناوری,معاونت سیاستگذاری و توسعه
  • کد خبر : 68342
کلمات کلیدی

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت