سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : جمعه 20 تیر 1399
  • 98/04/24 - 13:48
  • 225
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

تاثیرات درد بر روی حافظه شناخته می شود

دردهای مزمن میان افراد شایع هستند و همه ما تجربه این حس ناخوشایند را داشته ایم. اما مهمترین اثر درد تاثیری است که بر روی حافظه می گذارد. در این زمینه محققان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در حال انجام یک پژوهش هستند.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، همه افراد در طول زندگی تجربه ناخوشایند درد در یکی از ارگان های بدن خود را داشته اند. زمانی که درد به سراغ افراد می آید متوسل به راهکاری های مختلف برای کاهش یا از بین بردن آن می شوند.

اما موضوع مهم، جدا از دردی که بیمار می کشد تاثیرگذاری آن بر روی تمرکز و حافظه افراد است. از این رو محققان در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حال انجام پژوهشی هستند تا از تاثیرات درد بر روی سلول های عصبی آگاه شوند.

جلال زرین قلم مجری این طرح پژوهشی بیان کرد: در این پژوهش یک مسیر سلولی دخیل در درد و حافظه در حال بررسی است. همچنین اثرات یک داروی جدید با اثر بخشی بالا و عوارض کم بر روی درد بررسی می شود.  این دارو  با ساختاری ویژه برای محافظت از سلول های عصبی در مرحله آزمایشگاهی توسط محققان دانشگاه شهید بهشتی تولید شده است و اکنون ما آن را در این پروژه ارزیابی می کنیم.

وی همچنین عنوان کرد: برخی از بیماران در دراز مدت با درد دست و پنجه نرم می کنند. این تحقیق نشان می دهد که سلول های حافظه در این مدت دچار چه تغییراتی شده اند و آیا این دارو اثراتی همچون محافظت نورونی  دارد. همچنین با استفاده آن چه کمکی به افزایش کارایی افراد می توان کرد. این تحقیقات برای نخستین بار در حال انجام است و به کمک آن می توان راهکارهای مناسب درباره کاهش اثرات درد بر روی حافظه ارائه داد.

پایان پیام/25

  • گروه خبری : اخبار,مرکز توسعه فناوریهای راهبردی
  • کد خبر : 45238
کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت