سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : پنجشنبه 19 تیر 1399
  • 98/03/22 - 08:25
  • 243
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

حمایت از دستاوردهای فکری در مراکز علمی رونق یافت

راه اندازی دفاتر مالکیت فکری در دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی از اقداماتی است که مسیر حمایت از ایده‌ها و اختراع‌ها را در این مراکز علمی تسهیل می‌کند.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این روزها اهمیت داشتن یک ایده نوآورانه بر هیچ فردی پوشیده نیست. ایده هایی که با همراهی خلاقیت و نوآوری در نهایت آبادانی و پیشرفت را برای هر کشوری به ارمغان می آورند. داشتن نیروی جوان نوآور و خلاق  در هر کشوری برای قرار گرفتن قطار پیشرفت بر روی ریل های موفقیت کافی است. اما برای حرکت شتابان این قطار جوانان نیاز به راهنمایی و  حمایت دارند.

شاید بسیاری از افرادی که یک ایده یا اختراع را در سر دارند با فضای فعالیت و ثبت آن آشنایی نداشته باشند. در این زمینه کانون پتنت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اقدام به راه اندازی دفاتر مالکیت فکری در دانشگاه ها و مراکز پژوهشی کشور کرده است. با این اقدام حمایت از این مراکز به عنوان پیشران نوآوری کشور انجام می شود تا ضمن پشتیبانی  از دستاوردهای فکری آن ها و ثبت در ادارات اختراع معتبر جهان، آن ها با اهمیت و ضرورت ثبت اختراع آشنا شوند واز این طریق مسیر ارتقاء کسب شاخص های نوآوری و مالکیت فکری هموار می شود. 

از سویی زمینه های لازم برای تشکیل دفاتر انتقال فناوری در راستای درآمدزایی برای دانشگاه ها و ورود آنها به دانشگاه های نسل سوم فراهم می شود.

پس فعالیت های ترویجی و آموزشی همچون برگزاری کارگاه در حوزه مالکیت فکری، برگزاری جلسات مشاوره با اساتید و دانشجویان و معرفی کانون پتنت به اعضای هیات علمی، دانشجویان و پژوهشگران یکی از وظایف این دفاتر برای تحقق اهداف مد نظر است.البته این دفاتر وظایف دیگری نیز دارند که می توان به جذب مخترعان و پژوهشگران مراکز برای ارسال درخواست ثبت اختراع به کانون نیز اشاره کرد.

دانشگاه‌هایی همچون تهران، صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر، شهید بهشتی، فردوسی مشهد، صنعتی اصفهان، پارک علم و فناوری یزد، پارک علم و فناوری استان فارس و تبریز با تاسیس این دفاتر در حوزه ثبت بین المللی اختراع مشغول فعالیت هستند.

تا پایان سال گذشته مجموعا 59 دفتر همکار در مراکز پژوهشی و پژوهشگاه های سرتاسر کشور با کانون پتنت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همکاری داشتند. همچنین سال گذشته 60 کارگاه آموزشی با حمایت کانون در زمینه های مختلف مالکیت فکری و در مراکز مختلف برگزار شد.

پایان پیام/25

  • گروه خبری : اخبار,مرکز توسعه فناوریهای راهبردی
  • کد خبر : 44571
کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت