سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : پنجشنبه 19 تیر 1399
  • 98/03/22 - 10:56
  • 540
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

روستاهای کشور از خدمات سنجشی ماهواره‌ها بهره‌مند می‌شوند

با توجه به اینکه بهره مندی روستاییان از خدمات فضایی برای توسعه کشاورزی و افزایش تولید یک ضرورت انکارناپذیر است، با کمک شرکت های دانش بنیان، خدمات سنجشی ماهواره‌ها به روستاها می رسد.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، یکی از اولویت های ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری در سال جاری اجرایی کردن طرح بهره مندی روستاییان از خدمات ماهواره است. این خدمات به روستاییان در توسعه کشاورزی، افزایش تولید و برنامه‌ریزی مؤثر در کشاورزی و ایجاد و توسعه مرکز اطلاعات و مدیریت منابع روستایی کمک می کند.

فراهم کردن این خدمات برای کشاورزان با استفاده از داده های ماهواره ای امکانپذیر است. در واقع یکی از نیازهای مهم بخش کشاورزی کشور، تهیه نقشه پراکنش اراضی و برآورد سطح زیر کشت اراضی کشاورزی است. سنجش از دور در این زمینه نقشه کلیدی دارد و کشورهای پیشرفته از این فناوری به منظور پایش اراضی کشاورزی خود استفاده می کنند. 

با توجه به پوشش وسیع تصاویر ماهواره ای و قابلیت بالای آنالیز تصاویر با روشهای سنجش از دور، امـروزه از تصاویر ماهواره ای در مطالعات مختلف کشـاورزی و منـابع طبیعـی استفاده می شود. به همین منظور ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای اجرای طرح استفاده از خدمات ماهواره ای در روستاها مذاکراتی را با استانداری ها آغاز کرده است.

بر همین اساس، با توجه به مذاکرات صورت گرفته استان مازندران به ‌عنوان پایلوت انتخاب و طرح به استانداری تحویل شد. سامانه های مورد نظر در اجرای این طرح شامل سامانه پایش ماهواره‌ای و مدیریت اراضی کشاورزی، سامانه پهنه‌بندی و هشدار مخاطرات طبیعی، سامانه پزشکی از دور و سامانه آموزش از دور می شود.

این طرح با استفاده از توان شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در حوزه سنجش‌ازدور انجام خواهد شد و ستاد برای اجرای این طرح از این شرکت ها و توانمندی متخصصان داخلی بهره خواهد گرفت.

پایان پیام/23

  • گروه خبری : اخبار,مرکز توسعه فناوریهای راهبردی
  • کد خبر : 44579
کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت