سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : شنبه 10 آبان 1399
  • 97/04/06 - 08:53
  • 936
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه
ستاری در بازدید از استارتاپ "دانرو" :

زیست‌بوم حمایت از صنایع خلاق و فرهنگی مساعد می‌شود

نیاز کشور در حوزه تولید و تحلیل محتوا با استارتاپ‌های فرهنگی تأمین می‌شود

 

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در بازدید از استارتاپ "دانرو" ، با اشاره به ایجاد زیرساخت‌های حمایت از صنایع خلاق و فرهنگی و استارتاپ‌های این حوزه گفت: بخشی از اقداماتی که ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری عهده دار است حمایت جدی از کسب و کار حوزه صنایع خلاق و فرهنگی است.

ستاری با بیان اینکه فرهنگ سازی این حوزه و توسعه استارتاپ‌های حوزه فرهنگی و خلاق از اولویت های اصلی سال جاری معاونت علمی و فناوری به‌شمار می‌رود، اظهار کرد: مجموعه پیک برتر یکی از صدها شرکت فعال در حوزه صنایع خلاق و فرهنگی به شمار می رود و از ایجاد چند استارتاپ در حوزه  تولید و تحلیل محتوا حمایت می کند؛ اما نمونه‌های موفق و اشتغال‌آفرین این‌چنینی کم نیستند و رشد فزاینده این دست کسب و کارها در سال جاری نیز همچنان ادامه می‌یابد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، نیروی انسانی خلاق و تحصیلکرده به عنوان مهمترین سرمایه استارتاپ های صنایع خلاق فرهنگی ارزیابی کرد و گفت: ویژگی استارتاپ های خلاق و فرهنگی این است که می توانند نیاز به تولید و تحلیل محتوا را با توانمندی داخلی و بر بستر اپلیکیشن های ایران ساخت با تکیه به خلاقیت و توانمندی جوانان تحصیلکرده تامین کنند.

وی با تاکید بر ضرورت ایجاد زیرساخت مساعد برای تولیدات استارتاپی ایران ساخت افزود به طور مثال در حوزه نمایش تصویر، استارتاپ های موفقی در کشور رشد یافته اند که روزانه بیش از 75 میلیون بازدید را دارند. اگر از این استارتاپ ها حمایت نشود باید میدان را به نمونه های خارجی واگذار کنیم.

استارتاپی‌ها سربازان پیشتاز اقتصاد دانش‌بنیان

رییس بنیاد ملی نخبگان، فعالان جوان استارتاپی سربازان پیشتاز عرصه اقتصاد دانش بنیان هستند افزود: این جوانان خلاق که توانستند در محیط های محدود و با امکانات اندک در قلب شلوغی شهر استارتاپ های خلاق خود را پیش ببرند می‌توانند ضمن رونق اقتصاد زمینه ایجاد اشتغال برای دیگر هم نوعان خود را فراهم کنند.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری، به حمایت مالیاتی قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان افزود: ذیل قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان بیش از ۱۳۰ خدمت به شرکت‌های مشمول قانون ارائه می شود و این شرکت‌ها از معافیت‌های مالیاتی ذیل این قانون استفاده می‌کنند که در این راستا وزارت اقتصاد و سازمان امور مالیاتی کشور همکاری و همراهی خوبی داشته است.

«استارتاپ‌های خدماتی و خلاق» لازمه رشد شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور

ستاری،  اهمیت رونق استارتاپ های خدماتی و شرکت‌های خلاق را یادآور شد و افزود: استارتاپ های خدماتی زمینه‌ساز ایجاد بازاری مساعد برای شرکت‌های فناور و دانش بنیان هستند و مادامی که شرکت‌های خدماتی در کار نباشد نمی‌توانیم توسعه شرکت­های دانش بنیان را انتظار داشته باشیم به همین خاطر حمایت از این دست استارتاپ ها را آغاز کردیم و از آنجایی که در قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان فضایی برای حمایت از این دست کسب و کارها پیش بینی نشده است خط حمایتی جدیدی را برای حمایت از صنایع خلاق و استارتاپ های خدماتی تعریف کردیم.

ستاری، حمایت های بیمه ای را بخش دیگری از ایجاد فضای مساعد برای این شرکت عنوان کرد و گفت در حوزه بیمه موافقت هایی با وزیر کار رفاه و تعاون اجتماعی داشتیم به قول های مساعدی داده شده است تا این بخش حمایتی از قانون شرکتهای دانش بنیان محقق شود؛

پررنگ‌ شدن نقش کسب و کارهای استارتاپی در سپهر اقتصاد دانش‌بنیان

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با اشاره به ضرورت فراهم ساختن ایجاد زیرساخت مساعد برای حمایت از شرکت های خلاق و فرهنگی و همچنین استارتاپ ها درکنار قانون حمایت از شرکتهای دانش بنیان  ادامه داد: استارتاپ های حوزه صنایع خلاق و فرهنگی با توجه به چارچوب خاص قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان در بستری دیگر حمایت می‌شوند.

وی با بیان اینکه نقش کسب و کارهای دانش بنیان استارتاپی ایران ساخت در  سپهر اقتصاد دانش بنیان کشور پررنگ‌تر شده است افزود این دست کسب و کارها در اقتصاد کشور حرف های زیادی برای گفتن دارند و به طور متوسط توانسته سال گذشته به گردش مالی ۶۰ هزار میلیارد تومان برسد ویژگی این کسب و کارها هم این است که در زمان در زمان محدود و یک فضای کوچک می‌توانند به درآمد اشتغالی قابل توجه برسند.

معاون علمی وفناوری رئیس جمهور ابراز امیدواری کرد با رونق صندوق های سرمایه گذاری خطر پذیر و تمایل بیشتر سرمایه‌گذار بخش خصوصی به حضور در حوزه دانش بنیان استارتاپی و گام‌های روبه جلو مانند اعطای ماهیانه بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات در قالب وام به یک شرکت دانش بنیان از سوی سیستم بانکی کشور تسهیلات جایگاه شرکت‌های خلاق و استارتاپی محسوس‌تر شود.

شرکت پیگ برتر فعال در حوزه رسانه و محتوا همچنین  ضمن فعالیت در حوزه تولید محتوای تخصصی در حوزه مشارکت کسب و کار و کارآمدسازی فضای کسب و کار، زمینه اشتغال نیروی انسانی تحصیل‌کرده را فراهم کرده است.


پایان پیام/کدخبرنگار:24

 

  • گروه خبری : اسلایدر
  • کد خبر : 35412
کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت