سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : پنجشنبه 13 آذر 1399
  • 98/09/30 - 11:07
  • 639
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

علوم اعصاب شناختی میان دانش‌آموزان گسترش یافت

آموزش حوزه‌های علمی و ترویج آنها میان دانش‌آموزان اهمیت بسیاری دارد. علوم اعصاب شناختی از حوزه های پر اهمیتی است که در سال های اخیر اقدامات عملی خوبی برای ترویج آن میان دانش‌آموزان انجام شده است.

 

 

علوم اعصاب از رشته های پر اهمیت در تشخیص بیماری‌ها است. افزایش میزان مرگ و میر ناشی از بیماری‌های مغز و اعصاب در سال های اخیر اهمیت توجه به این حوزه را نشان می‌دهد.

 

البته در کشورمان نیز محققان در تولید مقالات علمی عقب نمانده‌اند و با اقدامات آنها ایران جایگاه نخست منطقه را در این حوزه دارد.

 

اما این اقدامات برای عملی شدن نیازبه ایجاد زمینه هایی دارد. ستاد توسعه علوم وفناوری های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گام هایی ارزشمند برای ترویج و ارتقای دانش علوم اعصاب شناختی برداشته که منجر به انجام فعالیت هایی رو به جلو شده‌است. با حمایت این ستاد "پردیس مغز" من در مجموعه باغ کتاب ایجاد و راه اندازی شد. مجموعه ای جذاب که دانش‌آموزان و عموم مردم با فعالیت‌های مغز به طور عملی در آن آشنا می‌شوند.

 

به گفته محمد تقی جغتایی مشاور گروه آموزش ستادعلوم شناختی معاونت علمی وفناوری، آموزش دانش‌آموزان دراین حوزه اقدامی مهم است. ستاد از این فعالیت نیز غافل نشده‌است. برای گسترش این دانش هر سال برای هزاران دانش‌آموز دوره‌های آموزشی و مسابقات علمی مغز و شناخت برگزار می‌شود که ستاد از برخی آنها حمایت می‌کند.

 

همچنین از اقدامات ستاد در این راستا باید به تشکیل انجمن‌های علمی دانشجویی مغز و شناخت، برگزاری دوره‌های مختلف آموزشی، ایجاد فرصت‌های مطالعاتی و برقراری ارتباطات علمی سازنده میان مراکز داخلی و بین المللی اشاره کرد.

 

البته با وجود ۴۰ مرکز تحقیقاتی و آزمایشگاهی زیرساخت خوبی برای رشد علوم اعصاب فراهم شده‌است تا محققان فعال در آن همگام با سایر پژوهشگران این حوزه را پیش برند.

 

گزارش از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

 

پایان پیام/۲۵

  • گروه خبری : اخبار,مرکز توسعه فناوریهای راهبردی
  • کد خبر : 48155
کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت