سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : شنبه 21 تیر 1399
  • 95/03/16 - 15:23
  • 6891
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
با حمایت ستاد توسعه فناوری انرژی‌های تجدید پذیر معاونت علمی؛

نخستین آزمایشگاه مرجع تست تجهیزات خورشیدی- حرارتی افتتاح شد

نخستین آزمایشگاه مرجع تست تجهیزات خورشیدی-حرارتی با حمایت ستاد توسعه فناوری انرژی های تجدیدپذیر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گشایش یافت.

نخستین آزمایشگاه مرجع تست تجهیزات خورشیدی-حرارتی با حمایت ستاد توسعه فناوری انرژی های تجدیدپذیر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گشایش یافت.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، نخستین آزمایشگاه مرجع تست تجهیزات حرارتی خورشیدی با حضور سیروس وطن خواه مقدم دبیر ستاد توسعه فناوری انرژی‌های تجدید پذیر معاونت علمی و حمیدرضا کاتوزیان رییس پژوهشگاه صنعت نفت امروز 16 خرداد ماه رونمایی شد.

این آزمایشگاه با حمایت ستاد توسعه فناوری انرژی‌های تجدید پذیر معاونت علمی در پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری در زمینه اقتصاد مقاومتی با توان متخصصان داخلی بومی­سازی شده است و کشور را از صادرات نمونه خارجی این نمونه بی نیاز کرد.

سیروس وطنخواه مقدم در مراسم رونمایی این آزمایشگاه پرتابل اظهار کرد: خوشحال هستم که با این اقدام گامی دیگر در زمینه توسعه انرژی‌های تجدید پذیر برداشته شد، خوشبختانه کشور ما با توجه به موقعیت جغرافیایی خود در بحث انرژی خورشیدی مزیت‌های بسیاری دارد البته توسعه این بخش نیازمند توسعه زیرساخت‌های لازم است.

وطنخواه بیان کرد: امروز با حمایت ستاد آزمایشگاه مرجع تست کلکتور و آبگرمکن خورشیدی ساخت داخل یا وارداتی  برای نخستین بار در کشور راه اندازی شد که این پروژه حاصل تلاش همکاران من در ستاد از گذشته تا به امروز است که نتیجه آن بی نیازی کشور از واردات این محصول است.

در بخش بعدی این مراسم حمیدرضا کاتوزیان رییس پژوهشگاه صنعت نفت با بیان اینکه آبگرمکن خورشیدی جزء پیشرفته‌ترین تجهیزات در زمینه اقدام برای استفاده از انرژی تجدیدپذیر خورشیدی است بیان کرد: علی رغم اینکه به طور میانگین در کشور شاهد 280 روز آفتابی هستیم اما در کشور ما فعالیت وسیعی در زمینه وجود نداشته است. افتتاح این آزمایشگاه گام وسیعی در این زمینه است که اگر بخش خصوصی نیز در این زمینه فعال شود  در زمینه تست کیفی و عملکردی این تجهیزات موفق‌ترعمل خواهیم کرد.

گفتنی است، این آزمایشگاه مجهز به آزمون عملکرد کلکتور و آبگرمکن خورشیدی است که هدف از ان انجام تست‌‎ها طبق استاندارد ISO است در واقع این با این آزمایشگاه این مرکز اولین مرکزی است که عملکرد این تجهیزات را طبق سه استاندارد با 14 آزمون انجام می‌دهد. البته قیمت تمام شده این تجهیزات که به صورت دانش بومی ساخته شده است چندین برابر کمتر از نمونه خارجی آن است. تا کنون کشورهای آلمان، ایتالیا، ایالت متحده و فرانسه دانش ساخت این دستگاه را داشته‌اند. البته در اکثر تجهیزات دیگر 2 دستگاه متفاوت برای کلکتور و آبگرمکن وجود دارد اما در این مدل هر دو بخش در یک دستگاه هستند.

 

انتهای پیام/25

  • گروه خبری : اخبار
  • کد خبر : 15300
کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت