هفته دفاع مقدس
جهش تولید
امروز : دوشنبه 31 شهریور 1399
  • 98/06/20 - 10:51
  • 1471
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه

نیاز صنعت با «فرمانتور» ایران‌ساخت تأمین شد

یک شرکت دانش بنیان ایرانی که در زمینه های مختلف خطوط تولید صنایع فرایندی فعالیت می‌کند موفق شده است دستگاه فرمانتور ایران‌ساخت را به آلمان صادر کند.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به نقل از ستاد خبری "ایران ساخت"، کشور آلمان به عنوان یکی از قطب های صنعت جهان شناخته می شود اما حالا یک شرکت دانش بنیان با 100 نفر پرسنل در ایران توانسته به این کشور دستگاه فرمانتور يا بيوراکتور را صادر کند.


فرمانتور یا بیوراکتور مجموعه ای متشکل از تجهيزات و قطعات مختلفی است که شرايط محيطی کنترل شده را برای رشد ميکرب‌ها و يا توليد متابوليت های خاص در محيط کشت مايع يا جامد را تحت شرايط استريل فراهم می کند. این دستگاه وظیفه ایجاد شرایط بهینه برای رشد میکرو ارگانیسم‌ها مثل قارچ و باکتری و مخمر را بر عهده دارد.


استفاده از فرمانتور به میکرو ارگانیسم‌ها این امکان را می‌دهد که پیش از انتقال به مرحله‌ تولید بیش از ده نسل رشد کنند. با اضافه کردن مخمرها تحت محیط بسته ای بر روی مواد کربوهیدراتی عمل فرمانتاسیون تحت دما و فشار مشخص تولید الکل را ممکن می‌کند.با این دستگاه می‌توان پارامترهای محیطی از جمله pH، دما و فوم را مدام کنترل کرد. در صورت به هم خوردن تعادل محیط رشد میکروارگانیسم، دستگاه با هشدار دادن اپراتور را از تغییر نامناسب شرایط آگاه می‌کند.

امیر عباس اختراعی مدیرعامل شرکت دانش بنیان طلایه داران صنعت فرایند درباره زمینه فعالیت شرکت تحت مدیریت خود که صادرات این دستگاه را انجام می دهد می گوید: شرکت ما گروهی از شرکت های دیگر را راهبری می کند که تمام شرکت های این گروه دانش بنیان هستند. کار این شرکت ها خطوط تولید صنایع فرایندی از جمله نفت و گاز، صنایع معدنی و صنایع موثر دارویی است.


اختراعی توضیح می دهد: در حوزه صنایع موثر دارویی ما شش خط تولید ماده موثر دارویی راه اندازی کردیم. همچنین در بخش صنایع 75 درصد نمک تصفیه شده کارخانجات را این شرکت تولید کرده است.


اشتغال برای 60 کارشناس و متخصص
مدیرعامل شرکت طلایه داران صنعت فرایند می افزاید: شرکت ما با 22 سال سابقه فعالیت حدود 100 نفر پرسنل ثابت دارد و از آنجایی که این شرکت دانش بنیان است و در زمینه های تخصصی مهندسی کار می کند و حدود 60 نفر از افراد متخصص تحصیل کرده دانشگاهی در آن مشغول به کار هستند.


اختراعی درباره سهم این  شرکت دانش بنیان در صادرات کشور  اینگونه تشریح می کند: شرکت صنعت فرایند تاکنون طرف قرارداد با سازمان ملل متحد برای صادرات نمک ید دار بوده است. همچنین ما توانسته ایم دستگاه راکتور زیستی یا فرمانتور به آلمان صادر کنیم. بعلاوه در زمینه تجهیزات صنعتی به کشورهای عراق، سوریه و ترکمنستان صادرات داریم.


او درباره حجم مبادلات تجاری شرکت طلایه داران صنعت فرایند می گوید: ما به صورت پروژه ای کار می کنیم و گاهی در یک سال به رقم خوبی در صادرات می رسیم و گاهی هم کم می شود. ولی به طور کلی قیمت آنچه ما صادر می کنیم 60 درصد قیمت معمول بازار اروپا است. 


اختراعی درباره مزیت نسبی  این شرکت در منطقه تأکید می کند: کار ما صنعت خطوط تولید است که این کار هم مستلزم داشتن نظم  کامل مهندسی، نصب و راه اندازی و ساخت است. این نوع فعالیت، زمینه های تخصصی مختلفی را به کار می گیرد و با توجه به عمر پایین تر کارهای تخصصی در منطقه، این نوع شرکت ها کمتر در منطقه سابقه دارند. از سوی دیگر این شرکت بخش خصوصی، چابک و کوچک است و به همین دلیل، در به اتمام رساندن پروژه ها سرعت بیش‌تری داریم.

پایان پیام/

 

  • گروه خبری : اخبار,اسلایدر,مرکز توسعه فناوریهای راهبردی
  • کد خبر : 46355
کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت