سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : پنجشنبه 19 تیر 1399
  • 98/03/22 - 13:08
  • 537
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

پوست پسته با حذف فلزات سنگین به محیط زیست جانی تازه می دهد

محققان کشور بایو جاذبی با استفاده از پوست پسته تهیه کردند که قادر است فلزات سنگین پساب کارخانه‌ها را تصفیه کند.

 

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، هر روزی که می گذرد بر جمعیت شهر ها افزوده می شود. این رشد تبعاتی همچون مشکلات زیست محیطی را به همراه دارد. پساب کارخانه های صنعتی حاوی فلزات سنگین وارد محیط زیست می شود. استفاده از بایو جاذب ها یکی از راهکارهایی است که می توان تا حدی این مشکلات را رفع کرد. محققان دانشگاه شهید باهنر کرمان برای رفع این مشکل بیوکامپوزیتی بر پایه کربن فعال تهیه کردند که برای تهیه آن از پوست سخت پوسته بهره بردند. صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز برای تسهیل این پژوهش از این محققان حمایت کرد.

وجیهه نژاد شفیعی مجری این طرح پژوهشی بیان کرد: با انجام این پژوهش بیوکامپوزیتی بر پایه کربن فعال از پوست سخت پسته تهیه شد تا به عنوان جاذب یون های فلزات سنگین و آلاینده های آلی از محلول های آبی و پساب صنعتی استفاده شود.  در ابتدای کار پوست سخت پسته پس از شستشو و خشک شدن به اندازه 1-2میلیمتر خرد و در دمای بالا پیرولیز شد. همچنین برای فعال سازی کربن، در کوره تحت بخار آب قرار داده و تبدیل به کربن فعال شد. پس از آن نانو ذرات آهن بر روی سطح کربن فعال قرار گرفت تا شاهد خاصیت مغناطیسی آن باشیم. این بایو جاذب‌ها جذب فلزات سنگین از محیط های آبی را انجام می دهند.

وی ادامه داد: کربن فعال به دلیل داشتن مساحت سطح گسترده، منافذ بسیار ریز، قابلیت فعال‌سازی مجدد سطح به عنوان یکی از پرمصرف‌ترین جاذب‌های سطحی استفاده‌های وسیعی در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، نظامی، غذایی، دارویی، شیمیایی و نیز در فرآیندهای تصفیه آب و هوا و پاکسازی محیط زیست دارد. تولید کربن فعال از مواد اولیه پوست سخت بادام، پسته، گردو، ضایعات پنبه، سبوس برنج، هسته خرما باعث کاهش قیمت آن شده است و مشکل دسترسی به آن را نیز حل می کند. از طرفی برای افزایش ظرفیت جذب کربن فعال قرار دادن گروه‌های عاملی مختلف روی سطح آن مؤثر است.

نژاد شفیعی همچنین ابراز کرد: داشتن جاذب با ظرفیت جذب بالا و تهیه شده از مواد ارزان قیمت می‌تواند کمک زیادی برای  تجاری کردن این جاذب ها در سیستم‌های تصفیه پساب‌های صنعتی است. بر این اساس در این پژوهش هدف تولید جاذبی از کربن فعال با ظرفیت جذب بالا و با استفاده از ماده اولیه پوست سخت پسته بود.

پایان پیام/25

  • گروه خبری : اخبار,مرکز توسعه فناوریهای راهبردی
  • کد خبر : 44583
کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت