سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : یکشنبه 16 آذر 1399

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور در دومین جلسه شورای سیاستگذاری جایزه جهانی پیامبر اعظم(ص) در سخنانی گفت: کشورهای اسلامی منادی استفاده از علم در تحکیم مبانی صلح جویانه گردند.

متن کامل سخنرانی رییس شورای سیاستگذاری جایزه جهانی پیامبر اعظم(ص) به شرح ذیل است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

حضار گرامی، میهمانان محترم، دانشمندان ارجمند و اعضای محترم شورای سیاستگذاری جایزه علمی – فناوری پیامبر اعظم(ص).

از اینکه دعوت ما را پذیرفته‌اید، سپاسگذارم. می خواهم در ابتدای عرایضم از پیشگاه حضرت حق جل شانه در خواستی بنمایم. خدایا مارا از جمله دانشمندانی قرار ده که در آیه شریفه «شهد الله انه لا اله الا هو و الملائکه و اولو العلم قائما باالقسط لا اله الا هو» فرموده ای و ما را در عرصه ارزیابی از نادانان، ممتاز بفرما. (اللهم آمین).

مستحضرید تاریخ آنجا که به علم و انتشار آن در بعد از اسلام می پردازد هر صاحب خردی را وادار به اقرار می کند که مسلمانان در عرصه دانش از تاثیر گذار ترین بوده اند.

تاسیس بیت الحکمه بغداد و قیروان نمونه ای از تاثیر روح اسلامی بود که آثار علمی مهمی در 2 نقطه مهم جهان منتشر کرد و اروپای آن روز را برخوردار نمود و امروز ما نیز خواهان آنیم که جهان اسلام همچنان محیطی سرشار از تفکر و تعقل و نوآوری و ابداع شود. اینکه ما امروز خود را آماده برگزاری جایزه ای به نام مبارک پیامبر اعظم (ص) در حوزه فناوری های جدید برای دانشمندان جهان اسلام نموده ایم، برای نیل به استقلال در حوزه های مختلف علمی و تحقق آیه مبارکه «ولن یجعل الله للکافرین علی المومنین سبیلا» است.

ایده این جایزه نه از سر تفنن بلکه حاصل کار اندیشمندان ما در حوزه فناوری های نوین برای وصول به مقاصد عالیه ایست که به حضورتان عرض می کنم:

1-     اعلام به جهانیان که به شکرانه خداوند متعال امروز نیز چون گذشته جهان اسلام، دانشمندانی شایسته ی قدردانی در حوزه های جدید علم و فناوری پرورش داده است و یادآوری این نکته به جوانان مسلمان که تنها با کوشش شماست که تمدن درخشان اسلامی چون گذشته دوباره احساس خواهد شد.

2-     انشالله با برنامه ریزی دقیق به بایستگی بین دانشمندان و متفکران جهان اسلام روابطی عالمانه و همگرایی معنوی و شایسته برادری اسلامی برقرار شود.

3-     کشورهای اسلامی منادی استفاده از علم در تحکیم مبانی صلح جویانه گردند و با تکیه بر آیه شریفه «قل یا اهل الکتاب تعالوا الی کلمه سواء بیننا و بینکم ان لا نعبد الا الله و لا نشرک به شیآ» به همه جهانیان اثبات کنند که مسلمانان عملا خواهان اعتلای کلمه توحید و توحید کلمه در حوزه اقتصاد، تجارت، فرهنگ و فناوری هستند و امیدوارند از مصادیق اشخاصی شوند که از علم راستین برخوردارند و دست دراز دستان را از سر تهیدستان کوتاه می کنند و آنان را به ثواب الهی و به ایمان و عمل صالح هدایت می نمایند.

انشالله چنین باد

والسلام

 

خاطر نشان می شود دومین جلسه شورای سیاستگذاری جایزه جهانی پیامبر اعظم(ص) با حضور دکتر سورنا ستاری رییس این شورا، دکتر محمد ظریف وزیر امور خارجه، دکتر فرجی‌دانا وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و دکتر احمد محمد‌علی رییس بانک توسعه اسلامی و دیگر اعضاء آن در هتل پارسیان آزادی تهران برگزار شد.

 

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت