سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : یکشنبه 16 آذر 1399


پرویز کرمی

مشاور و رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی


جشنواره؛ فرصتی برای تکمیل چرخه علم و فناوری

گياهان دارويي از هزاران سال قبل با بشر همراه بوده و به منظور حفظ سلامت و درمان بيماري‌ها استفاده شده است. طب سنتي و بهره‌برداري از گياهان دارويي و مطالعات در زمينه روش‌هاي درماني با استفاده از فرآورده‌هاي طبيعي در کشور ما سابقه‌اي طولاني دارد و امروز پس از قرن‌ها اين ميراث گران‌بها مجددا مورد توجه کارشناسان و  مردم در سراسر دنيا قرار گرفته است.
امروزه در جوامع صنعتي و بسياري از کشورهاي پيشرفته و در حال توسعه، استفاده از طب سنتي و گياهان دارويي، به دليل افزايش اعتماد مردم به استفاده از اين گياهان بسيار چشمگير است. به طوري که در برخي از کشورهاي پيشرفته نزديک به 70درصد از داروهاي مصرف شده در داروخانه‌ها با منشا گياهي يا تلفيقي از ترکيبات طبيعي و شيميايي است و مطابق برآورد سازمان بهداشت جهاني، بيش از 80 درصد مردم جهان براي درمان بيماري‌ها، از داروهاي گياهي استفاده مي‌نمايند.
در پي تاکيدات مقام معظم رهبري (مدظلّه‌العالي) مبني بر لزوم توجه به علم نافع در کشور و بهره‌مندي آحاد جامعه از نتايج دستاوردهاي علمي و توليد ثروت از علم و با توجه به چالش‌هاي موجود در حوزه دارويي کشور، در سال‌هاي اخير اقدامات قابل‌توجهي در حوزه گياهان دارويي و طب سنتي در کشور صورت گرفته است و طب سنتي، اين ميراث ارزشمند دانشمندان ايران زمين، با همت متخصصين مرتبط در وزارت بهداشت ودرمان و با حمايت معاونت علمي و فناوري در حال احيا وتقويت است. رشد داروها و فراورده‌هاي گياهي، به بيش از 500 قلم در داروخانه‌ها و بازار داخلي و صادرات برخي از اين اقلام به‌ويژه داروهاي دامي،  ايجاد دانشكده‌هاي طب سنتي نشان‌دهنده رشد روز افزون کشور در زمينه فراوري گياهان دارويي است.
حجم تجارت جهاني گياهان دارويي در سال‌هاي اخير، بين 40 تا 60 ميليارد دلار متغير بوده و براساس پيش‌بيني بانک جهاني در سال 2050 گردش مالي در مواد اوليه با منشا گياهي، به حدود 5000 ميليارد دلار خواهد رسيد که ايران، با توجه به ظرفيت بالايي که  دارد، مي تواند در اين رابطه نقش و سهم مهمي را ايفا کند.
با توجه به وجود نيروي‌هاي متخصص در حوزه طب سنتي و جغرافيا و اقليم ويژه کشور، اين زمينه فراهم شده تا بتوانيم حجم قابل توجهي از بازار گياهان دارويي و همچنين خدمات طب سنتي را در سطح  جهان به کشور اختصاص دهيم.
اميد است «نخستين جشنواره و نمايشگاه ملي گياهان دارويي، فرآوردهاي طبيعي و طب سنتي ايران» كه تسهيل در فرآيند تجاري‌سازي يافته‌هاي علمي و پژوهشي و تکميل چرخه علم و فناوري، هدف کليدي برگزاري آن‌ به شمار مي‌رود، در سالي که بفرموده رهبر فرزانه انقلاب با عنوان «توليد ملي؛ حمايت از کار و سرمايه ايراني» ناميده شده، به اهداف خود دست يابد. به جرات مي‌توان بيان نمود كه اين رشته و صنعت از ابتدا تا انتها كاملا ايراني است؛ كاشت، داشت، برداشت و فراوري محصولات با كار شركت‌هاي دانش‌بنيان و مواد اوليه ايراني در پيش روي ماست اميد است با نويد رئيس‌جمهور محترم در افتتاحيه اين نمايشگاه مبني بر اينکه «دولت آمادگي دارد تا موضوع كاشت گياهان دارويي را در ستاد كشاورزي مورد بررسي قرار داده و براي انجام اين كار حمايت‌هاي لازم را از فعالان اين عرصه انجام دهد» و با توجه ويژه معاون محترم علمي و فناوري رئيس‌جمهور و با همت دست اندركاران، اين عرصه به اهداف ارزشمند خود دست يابد.

نخستین جشنواره و نمایشگاه گیاهان داروئی و طب سنتی

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت