سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : یکشنبه 16 آذر 1399

  * یادداشت دکتر سورنا  ستاری به مناسبت آغاز به کار ششمین جشنواره ی نوآوری شکوفایی فجر انقلاب اسلامی

  بدیهی است در جهان امروز که علم، فناوری و تولیدات دانش بنیان جهت قدرت و سروری در جهان را مشخص می کنند، بر ما واجب و لازم است که خود را به این مقولات مجهز کرده و عزم خود را بیش از پیش برای کسب مهارت های لازم جزم نمائیم. در این راه باید از استعدادهای خلاق و نوآور با برنامه ریزی دقیق استفاده فراوان شود.

  اجرای سند راهبردی کشور در امور نخبگان، اولویت اول مدیریت جدید در بنیاد ملی نخبگان است. در این راستا، شناسایی نوآوران، مخترعان و مبتکران و استعدادهای برتر یکی از پایه های اصلی اجرایی سازی این سند می باشد. در حال حاضر، دبیرخانه اجرای سند تشکیل و در حال برنامه ریزی بر اجرای سند راهبردی کشور در امور نخبگان است.

  شناسایی اختراعات برتر که از طریق مکانیزمی از بنیادهای استانی آغاز و در جشنواره های دوره ای استانی انجام می گردد، یکی از اهداف بنیاد ملی نخبگان است. اما در صورت عدم پیش بینی مکانیزم هایی برای تجاری سازی این اختراعات قطعا یک مخترع یا استعداد برتر نمی تواند، اثر گذاری مناسبی را در جامعه داشته باشد. از طرفی نمی تواند خود را توانمند سازد و در یک حرکت متقابل در جامعه تاثیر گذار باشد.

  از جمله نوآوریهای  جشنواره امسال که در دولت تدبیر و امید انجام میگیرد ، پیش بینی فرآیند  اتصالی اختراع به بازار می باشد. برخی از اختراعات به سبب ماهیت و پیشرفت مکانیزم های داخلی خود فاصله کمتری تا تجاری شدن در بازار را طی می کنند و برخی تنها در حد ایده هایی برای ارائه هستند. در جشنواره سال1392 سعی شده از گروه های مختلفی برای پوشش کلیه ریسک های ارائه اختراع به بازار استفاده شود.

  حضور تعدادی از متخصصین این حوزه در این جشنواره و نیز حضور صندوقی‌های خطرپذیرVC  (venture capital) برای پوشش ریسک سرمایه گذاری و صندوق های ارائه کننده خدمات پشتیبانی مانند ارائه ضمانت نامه های لازم برای  شرکت در مناقصات، حسن انجام کار، وام بانکی جهت پوشش خطرات سرمایه گذاری و ریسک اختراع از جمله این اقدامات است.

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان، آمادگی کامل جهت تجاری سازی دستاوردهای ارائه شده در این جشنواره را  دارد.

  بدیهی است که اختراعات مختلف فرآیند های حمایتی مختلفی نیاز دارند، ولی مهم استقرار دالان های تجاری سازی موفق برای ارزیابی هزینه های تجاری سازی اختراعات است.

  با راه اندازی بورس ایده، قطعا می توان راه های جدیدی برای ارزش گذاری بر روی اختراعات و ارائه آنها از طریق فرآیندهای بسیار روشن اقتصادی انجام داد. از جمله اقدامات انجام شده در جشنواره سال جاری آشنایی مخترعین با فعالان اقتصادی و صنعتی می باشد و امیدواریم تا پایان سال اولین اختراعات در "بورس ایده" عرضه گردند.

  قطعا برگزاری این جشنواره ها در جهت ارائه کلیه دستاوردهای استانی در استانهای دیگر و مقایسه کارهای انجام شده و داوری اختراعات و تجاری سازی آنها می تواند، نقش بسیار مهمی را در پیشبرد اهداف معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان ایفاد نماید.

  در پایان تاکید می نمایم که برگزاری اینگونه جشنواره ها مانند جشنواره ی "علم تا عمل" و جشنواره ی "نوآوری و شکوفایی" می تواند به شناسایی ایده ها و ایجاد انگیزه بیشتر در جهت خلاقیت و نوآوری بیشتر، زمینه سازی برای کاربردی شدن اختراعات، آشنایی نخبگان و مخترعان مناطق مختلف کشور با یکدیگر، دعوت از سرمایه گذاران و همکاری آنها با مخترعان و مبتکران، ترغیب و تشویق سرمایه گذاران برای همکاری و تعامل مناسب تر، بهره گیری از تجربیات صاحبان اختراعات و طرح های نوآورانه ی موفق که به مرحله تولید رسیده اند، استفاده از ظرفیت های دستگاه های اجرایی و ظرفیت های قانونی برای حمایت از نخبگان و مخترعان منجر شود.


  سورنا ستاری

  معاون علمی و فناوری رئیس محترم جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت