سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : یکشنبه 16 آذر 1399

پرویز کرمی

مشاور و رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی

و دبیرکل نخستین جشنواره رسانه، علم و فناوری

بسم الله الرحمن الرحیم
عرض سلام و ادب و احترام دارم خدمت خواهران و برادران ، مدعوین محترم ، مسئولین ، مدیران مسئول رسانه ها و مدیران شبکه ها و گروههای برنامه ساز ؛ اصحاب رسانه و علم وفناوری که به بهانه برگزاری آیین پایانی نخستین جشنواره رسانه ، علم و فناوری گرد هم آمدند تا شاهد تقدیر از تلاشگران عرصه رسانه و علم و فناوری باشند.
با آرزوی قبولی طاعات و عبادات در این ماه پر برکت، گزارشی مختصر از شکل گیری جشنواره و دلایل برگزاری آن حضورتان ارائه می کنم.
همانگونه که می دانید انعكاس دستاوردهای علمی و فناوری كشور در رسانه‌ها علاوه بر امیدآفرینی و ایجاد تحرك بیشتر در سطح جامعه ، موجب افزایش انگیزه فعالان این حوزه خواهد شد. آثار قوی رسانه‌ای در حوزه علم و فناوری، جریان ساز، الهام‌بخش و الگوساز است ونیز انعكاس دقیق و عالمانه چالش‌ها و مشكلات منجر به حل آن موانع خواهد شد.
معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اذعان بر این نکته و تاکید و پیگیری چندساله ی رهبر فرزانه انقلاب مبنی بر تثبیت گفتمان علم و فناوری در جامعه و نیز بر اساس راهبرد 2 نقشه جامع علمی كشور مبنی بر حمایت از تولیدات رسانه‌ای در موضوع علم و فناوری با هدف تبیین اهمیت و جایگاه علم و فناوری در پیشرفت كشور، گسترش كمّی و ارتقاء كیفی سطح محتویات رسانه‌ای ، جهت‌دهی رسانه‌ها در راستای مسئله‌ها و اولویت‌های نظام علم و فناوری و افزایش انگیزه در فعالان رسانه‌ای به منظور اطلاع رسانی و انعكاس مطلوب موضوعات علمی و فناوری، و در یک کلام ترویج علم و فناوری و بسط و گسترش تفکر علمی در جامعه ، جشنواره رسانه ، علم ، فناوری را طراحی و برگزار کرد.
این جشنواره پس تصویب شورای معاونین معاونت و معرفی اعضای شورای سیاستگزاری متشکل از نمایندگان معاونت علمی و فناوری ، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، سازمان صدا و سیما و نمایندگان مطبوعات و خبرگزاری ها ، از ابتدای خرداد ماه سال جاری با اعلام فراخوان ، فعالیت نخستین دوره خود را ، به صورت رسمی آغاز کرد.
همانگونه که مستحضرید این جشنواره در سه حوزه رسانه های دیداری ، شنیداری و مکتوب ودر 10 بخش ، به پذیرش آثار پرداخت که براساس آمار - 240 اثر از 113 شرکت کننده در بخش رسانه های دیداری - 88 اثر از 53 شرکت کننده در بخش رسانه های شنیداری - 435 اثر از 105 شرکت کننده در بخش رسانه مکتوب به ثبت دبیرخانه رسیده است.
از مجموع 763 اثر ثبت شده در این دوره و بر اساس شاخص های فنی و محتوایی، ضمن احترام و قدرانی از تمام آثار رسیده 115 اثر جهت داوری نهایی انتخاب گردید . که به چند شاخصه محتوایی آثار انتخابی به صورت تیتر وار اشاره می کنم .
1. ترویج علم و فناوری در جامعه با نگاه زنجیره ای به فرایند از ایده تا محصول
2. توجه به کار گروهی
3. ضریب ندادن به اختراعات کوچک و غیر تجاری
4. امید آفرینی
5. توجه به علم نافع و نقش علم و فناوری در زندگی مردم
6. ساده سازی مفاهیم علمی و فتاوری برای مخاطب عموم
7. توجه به پیشرفت های علم و فناوری در خدمت انقلاب اسلامی
8. جذاب سازی موضوعات با پرداخت هنری و استفاده از قالب های مناسب رسانه ای
در اینجا لازم می دانم نکاتی را حضورتان عرض نمایم
الف ) همانگونه که در فراخوان نیزتاکید شده منظور از رسانه در این جشنواره رسانه های ترویجی ، عمومی و اطلاع رسان بوده و رسانه های پژوهشی و علمی تخصصی مورد نظر نیست لذا در انتخاب آثار نیز به ترویجی بودن محتوای تاکید بیشتری شده است.
ب) از آنجا که بازه زمانی آثار ارائه شده بنا به شرایط جشنواره از ابتدای سال 90 تا 91 اعلام شده و همچنین به دلیل زمان کم ارائه ی آثار ، در نتیجه تعداد آثار رسیده مبین تمام آثار منتشره در رسانه ها با موضوع علم و فناوری نیست . که بدینوسیله از همه کسانی که در این حوزه و در رسانه های مختلف تلاش داشته اند و دارند و آثار آنها به هر دلیل در جشنواره حضور ندارد؛ تقدیر و تشکر می نمائیم .
ج) گفتنی است : رصد ، شناسایی، معرفی و تشویق معنوی و مادی فعالان این عرصه ، راه را برای فعالیت‌های بیشتر اصحاب رسانه و اهمیت دادن و پرداختن به مقوله توسعه و ترویج علم و فناوری در جامعه باز خواهد کرد .
جشنواره رسانه علم و فناوری به عنوان یک نهال نوپا به دنبال این دیده بانی است .
بدون شک در دوره‌های آتی شاهد آثار کمی و کیفی بیشتری خواهیم بود .
نخستین جشنواره ی "ما" یعنی اصحاب رسانه و معاونت علمی برگزار گردید در قیاس با سایر جشنواره های دیگر که دوره 20 سالگی و بیشتر را میگذرانند حتما دارای نواقص و ضعفهایی بود ؛ اولا امیدوارم نواقص و ضعف ها را بر من ببخشایید و ثانیا خواهشمندم و تقاضا دارم جشنواره را نقد کنید ، نقدی عالمانه و منصفانه ، که نقد عالمانه و منصفانه به تعالی و ارتقا جشنواره کمک می کند .
در پایان ضمن تشکر مجدد از خانواده محترم شهدای علم و فناوری و اصحاب رسانه که برگزاری این جشنواره نتیجه همکاری و تعامل دو سویه آنها با اصحاب علم و فناوری است ، از شورای سیاستگذاری جشنواره ، وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی ، سخنگوی محترم دولت، ریاست محترم سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و همچنین ، هیات محترم داوران جشنواره و همکاران عزیزم در معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری و دبیرخانه جشنواره و بخصوص سرکار خانم دکتر سلطانخواه سپاسگزارم .
وسلام علیکم و رحمت الله

گزارش نخستین جشنواره رسانه، علم و فناوری

 

 

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت