شنبه ٣٠ تير ١٣٩٧-
close
خدمات الکترونیک
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]

ردیف

عنوان برنامه

تشریح اجمالی برنامه

فعالیت یا دستاورد

1

تعریف طرح‌ کلان ملی فناوری در راستای مزیت‌های نسبی استان‌ها

به منظور کمک به توسعه فناوری در استان‌های کشور و همچنین بهره‌مندی متوازن استان‌ها از حمایت‌های علمی و فناورانه، معاونت علمی اقدام به تعریف طرح‌ های کلان ملی فناوری نموده است. همچنین اجرای این طرح‌ها برای تقویت پایه‌های فناوری استان و حل حداقل یکی از مشکلات اساسی استان که باعث کندی پیشرفت اقتصاد دانش‌بنیان شده است، می باشد.

- این برنامه از ابتدای سال 1394 شروع گردیده و در مرحله اول برای 15 استان طرح کلان ملی تعریف شده است.

- اولویت انتخاب طرح‌های دریافتی از استان‌ها، تطابق آن‌ها با سند آمایش سرزمین و توجه به حل مشکلات اساسی استان می‌باشد.

- تاکنون 35 طرح از 12 استان دریافت شده و در مرحله بررسی می‌باشد و هماهنگی با استان‌های دیگر نیز در دستور کار است.

همچنین جلسات هماهنگی با مدیران حوزه فناوری ستان ها برای تعریف طرح‌های کلان از اواخر سال 94 در محل معاونت علمی و فناوری برگزار می‌گردد (تا کنون 6 استان )

2

بازدید از استان‌های کشور

این سفرها با هدف ایجاد هماهنگی میان دستگاه‌ها و نهادهای استانی ذیربط برای ترویج گفتمان علم و فناوری و نیز توسعه اقتصاد دانش‌بنیان در استان‌های کشور با درنظر گرفتن ویژگی‌های اقلیمی و مزیت‌های نسبی وسند آمایش سرزمین استان صورت می‌پذیرد.

- از اسفند 93 این برنامه شروع و تاکنون ادامه دارد.

- تاکنون 54 سفر استانی به 30 استان کشور صورت پذیرفته است.

- در دور اول این سفرها، سیاست‌ها، برنامه‌ها و اقدامات معاونت علمی و فناوری معرفی و نحوه تعامل با استانداری‌ها و نهادهای فناور استان شامل: دانشگاه‌ها، مراکز و مؤسسات پژوهشی، پارک‌ها، مراکز رشد و شرکت‌های دانش‌بنیان تبیین گردیده و در دوم سفرها مصوبات و درخواست‌های سفرهای استانی دور اول پیگیری و در جلسات مشترک با اتاق بازرگانی نحوه تعامل با بخش خصوصی و همکاری شرکت‌های بزرگ صنعتی در حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان پیگیری شد.

3

کمک به توسعه و ارتقاء اقتصاد دانش‌بنیان در استان‌های کشور

-به منظور توسعه اقتصاد دانش‌بنیان و جهت‌دهی فعالیت‌های فناورانه و نوآورانه در راستای حل مشکلات استانی با توجه به سند آمایش استان، از تشکیل و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان مرتبط با مزیت نسبی استان حمایت صورت می‌پذیرد.

- از ابتدای سال1394، جهت دهی طرح‌های‌استانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به منظور هدایت آن‌ها در راستای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان، با هماهنگی میان نهادهای فناور استان و معاونت انجام پذیرفته است.

- در حاشیه سفرهای استانی پیگری مشکلات مربوط به شرکت‌های دانش‌بنیان استان‌ها شامل: تسهیل در دانش‌بنیان شدن، استفاده از ظرفیت قانون شرکت‌های دانش‌بنیان و معرفی به صندوق پژوهش و فناوری و صندوق نوآوری و شکوفایی و.. از طریق دفتر امور فناوری استان‌ها انجام شده است.  

4

کمک به اجرای طرح های توسعه فناوری از طریق ستادهای توسعه فناوری

به منظور استفاده از ظرفیت ستادهای توسعه فناوری‌های راهبردی برای توسعه فناوری‌های بومی در سطح استان‌های کشور و ایجاد هم‌سویی میان درخواست‌های استان‌ها و اولویت‌های ستادها با توجه به سند آمایش سرزمین، هماهنگی‌ها و اقدامات لازم برای برقراری ارتباط مؤثر و حضور نمایندگان استانی در کارگروه‌های ستادها انجام می‌پذیرد. همچنین هماهنگی میان استانداری‌ها و ستادها برای تشکیل کارگروه‌های تخصصی در استان با توجه به مزیت نسبی استان در راستای حل مشکلات اساسی استان از طریق دفتر امور فناوری استان‌ها صورت می‌پذیرد.

 

در این راستا هماهنگی بین 15 ستاد فناوری راهبردی و استان های کشور برای تشکیل کارگروه های مرتبط انجام شده است

©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir