دوشنبه ٠٢ ارديبهشت ١٣٩٨-
close
خدمات الکترونیک
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
صفحه اصلی > آرشیوها > آرشیو یادداشت ها 


در نسبت بهار و عزم ملی برای اقتصاد دانش‌بنیان

بهار علم و فناوري

سردبیر ماهنامه «سرآمد» و مشاور رئيس بنياد ملی نخبگان در یادداشتی آورده است: در تغيير فصل‌ها و رفتن خزان و آمدن بهار حقايقي بس ژرف نهفته است كه هوشياران عالم به ديده اعتبار در آنها مي‌نگرند، خاصه اهل علم و معرفت محتاجند تا پيوسته در معرض تابش بهاري قرار بگبرند و دم به دم خود را نو كنند و حرف نو بزنند كه نو را حلاوتي است دگر و بايد كه از جمود و تحجر بگريزند كه كهنگي ملال مي‌آورد و تباهي.

* پـرويـز کـرمـي

بهار فصل نو شدن و سرسبز  شدن و با طراوت شدن است. روح حيات در تن خاك مرده دميده مي‌شود جهان را نو مي‌كند. بي‌جهت نبوده كه پدران خردمند ما اين نو شدن و سرسبزي و نشاط را جشن مي‌گرفتند و در آن به ديده تامل و تحقيق مي‌نگريستند. آن يگانه‌اي كه تقلب احوال ما به دست اوست، و آن حكيمي كه  تدبير روز و شب و هفته و ماه و سال و قرن و هزاره‌ها به اراده اوست، و آن قادري كه از پس هر خزاني، بهاري و به دنبال هر بهاري، خزاني را مقدر فرموده و آن پادشاهي كه مرگ و حيات همه موجودات به دست اوست، و آن مهرباني كه عالم را با نو شدن‌هاي مكرر قرين نموده، كاش در حال زار و زمستاني ما نظر كند و آفتاب بهاري را بر سرماي وجودمان بتاباند  و يخ‌هاي قلب و روحمان را آب كند و درخت دانش را در وجودمان سرسبز كند و بار و برش را فراوان گرداند و به نعمت دانايي و مهرباني و سرسبزي متنعم گرداندمان.

خلقت را با كهنگي و جمود و سنگ شدن و فسرده شدن پيوندي نيست. پيامبران و اولياالله را از آن جهت ربيع الانام ناميده‌اند كه همچون آفتاب بهار بر جمود و تاريكي مي‌تابند و آنها را كه مستعد حياتند جاني دوباره مي‌بخشند. باد بهار با نسرين و ريحان چه مي‌كند و چطور از چوبي خشك و مرده، درختي تناور و پر بار و بر مي‌دهد؟ انبيا نيز از سختي و سرما و كدورت نجاتمان مي‌دهند و عين آسمان آبي بهار و عين آب زلال كوهساران و عين دل‌هاي مشتاق عارفان، سر حال‌مان مي‌آورند و حالمان را خوش مي‌كنند. در تغيير فصل‌ها و رفتن خزان و آمدن بهار حقايقي بس ژرف نهفته است كه هوشياران عالم به ديده اعتبار در آنها مي‌نگرند و از اين همه نو شدن و دگرگون شدن درس مي‌گيرند. خاصه اهل علم و معرفت محتاجند تا پيوسته در معرض تابش بهاري قرار بگبرند و دم به دم خود را نو كنند و حرف نو بزنند كه نو را حلاوتي است دگر و بايد كه از جمود و تحجر بگريزند كه كهنگي ملال مي‌آورد و تباهي.

از اتفاق هيچ طايفه‌اي به اندازه دانشمندان در معرض خطر جمود و كهنه‌پرستي نيستند و هر آن ممكن است علم خود را به جهلي مقاوم و محكم و مانعي براي روشنگري بدل كنند. ابوالحكم از آن رو ابوجهل مي‌شود كه نمي‌تواند دست از عقايد پوسيده و سنگ شده جاهلي خود بردارد. در روزگار مدرن هم استبعادي ندارد كه دانشمندان در برابر روشنگري و حرف نو و حقايق تازه متجلي شده مقاومت كنند و بهار علم و معرفت را برنتابند. فرمود لاتكرار في‌التجلي. يعني كه هيچ حقيقتي كهنه و تكراري و ملال‌آور نمي‌شود. هر لحظه به رنگي بت عيار درآيد. آنكه كهنه مي‌شود تلقي‌هاي كودكانه ماست از حقيقت و آنچه مثل سنگ سفت و مقاوم مي‌شود درك و دريافت ماست كه به غلط عين حقيقتش مي‌پنداريم و به آن دل مي‌بنديم.

اهل دانش به دانايي دل مي‌بندند اما اين دل بستن معني‌اش اين نيست كه جايي براي سخن‌هاي نو و حرف‌هاي تازه در ذهن و دلشان باز نكنند. اصلا ذات علم و دانايي قرين حرف نو و تازه است كه اگر جز اين باشد جهل و ناداني است در لباس علم.

حالا كه در آستانه بهار قرار گرفته‌ايم و تمناي نو شدن و شاداب شدن و با طراوت شدن را در دل مي‌پرورانيم خوب است كه در كار و بار  يك سال گذشته‌مان قدري تامل كنيم و از شكست‌ها و توفيقات‌مان درس بگيريم. تنها آنها كه چيزي نمي‌گويند و دست به كاري نمي‌زنند اشتباه ندارند. هر كاري ملازم خطا و تجربه است كه اگر خردمندانه و منتقدانه آن را مرور كند مي‌تواند تجربه بيندوزد و توفيقات آتي‌اش را تضمين كند.

حالا كه فرصت عيد و بهار پيش آمده خوب است كه با مرور عملكرد خودمان و ديگر دستگاه‌هاي دولتي و غيردولتي  بفهميم دقيقا كجا ايستاده‌ايم و كجا قرار است برويم و چه بايد بكنيم. وقوف بر توانايي‌ها و ضعف‌ها و ايده‌ها و آرمان‌ها كمكمان مي‌كند تا در مسير علمي كشور با عزمي راسخ و قدم‌هايي محكم و مطمئن راه‌هاي ناهموار رشد و توسعه علمي را هموار كنيم. حالا كه به گذشته نگاه مي‌كنيم و شرايط و اوضاع امروز را با ديروز مقايسه مي‌كنيم مي‌بينيم كه هيچ دوره‌اي به اندازه امروز همه چيز مهياي رشد و توسعه علمي نبوده است.

از رهبر خردمند انقلاب اسلامي و رييس‌جمهور محترم تا اساتيد دانشگاه و دانشجويان و كارآفرينان و اقتصاددانان همه متفق شده‌اند كه چاره بهبود اوضاع اقتصادي در گرو تحقق ايده درخشان اقتصاد دانش بنيان است. خدا را شكر امروز مقدمات تحقق اين ايده فراهم شده است و نظري و عملي فضا آماده است تا نخبگان علمي و بچه‌هاي هوشيار و توانمند و خوش فكر آستين بالا بزنند و وارد گود شوند. اگر موانع قانوني بر سر راه بوده تا حد زيادي به همت معاونت علمي و فناوري رييس‌جمهوري و همراهي و همدلي مجلس و دولت محترم برداشته شده.

در سايه بسياري از تفاهم نامه‌ها مسير پيش رو هموار شده و تسهيلات مقتضيه فراهم آمده است. شرايط سياسي و اقتصادي نيز مستعد آن است تا از آن اقتصاد متحجر و سرد و افسرده فاصله بگيريم و در اقتصاد دانش بنيان حرف‌هاي نو بزنيم و كارهاي نو انجام دهيم. آغاز بهار طبيعت را نشانه‌اي از شروع بهار علم و فناوري مي‌گيريم و از مقلب القلوب و الابصار خاضعانه استدعا مي‌كنيم كه حالمان را به بهترين حال‌ها برگرداند و ما را در اداي تعهدمان به كشور و انقلاب اسلامي موفق گرداند ان شاءالله تعالي.  

 

*سردبیر ماهنامه «سرآمد» و مشاور رئيس بنياد ملی نخبگان

منبع: «ماهنامه سرآمد»

 


©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir