رونق تولید
امروز : پنج شنبه ٣١ مرداد ١٣٩٨

اخبار > ایجاد شبکه شرکت‌های دانش‌بنیان در صنعت ضروری است

صفحه اصلی > اخبار 


رییس مرکز ملی فضایی ایران:

ایجاد شبکه شرکت‌های دانش‌بنیان در صنعت ضروری است

رییس مرکز ملی فضایی ایران گفت: ساخت یک شبکه از شرکت های دانش بنیان موجود که بتوانند محصولی با ارزش افزوده بالا تر ایجاد کنند ضروری است.

 رییس مرکز ملی فضایی ایران گفت: ساخت یک شبکه از شرکت های دانش بنیان موجود که بتوانند محصولی با ارزش افزوده بالا تر ایجاد کنند ضروری است.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، منوچهر منطقی رییس مرکز ملی فضایی ایران در برنامه پایش با موضوع اقتصاد مقاومتی، بیان کرد: یکی از بحث های مهم در تولید، نگاه ویژه به صنایع موجود است و باید صنایع موجود را از دو منظر ایجاد فناوری جدید در تولید محصول و ارتقاء آن نوسازی کنیم.
وی افزود: باید به تعداد صنایع موجود شرکت های دانش بنیان ایجاد کنیم که بتواند صنایع موجود در کشور را بازسازی کند.
به گفته منطقی، از دیگر بحث های مهم این است که بتوانیم شرکتهای دانش بنیان را افزایش دهیم و با ایجاد شبکه شرکت های دانش بنیان، محصولاتی با ارزش افزوده بالاتر در کشور تولید کنیم.
وی تصریح کرد: اگر یک بررسی و تحقیق در کشورهای پیشرفته داشته باشید متوجه خواهید شد که این کشورها برای تولید محصولات جدید یا افزایش تولیدات خود، معمولا مجموعه فیزیکی زیادی ایجاد نکرده و از همان مجموعه های موجود استفاده می کنند.
رییس مرکز ملی فضایی ایران با اشاره به مشکل موجود در صنعت کشور، گفت: ایجاد مجموعه های جدید کارساز نیست و باید به جای این کار اقدام به نوسازی صنایع و امکانات موجود کنیم.
وی ادامه داد: یکی از موارد مهمی که در تولید باید به آن توجه کنیم این است که یک نگاه ویژه به صنایع موجود داشته باشیم زیرا در بخش صنعت می توانیم با هزینه کم، شغل دانش بنیان ایجاد کنیم که برای این کار نیاز به نوسازی صنعت موجود داریم.
منطقی اظهار کرد: نوسازی صنعت نیز باید از دو منظر صورت گیرد یکی تولید محصولات به روز و دیگری توسعه فناوری های موجود.
رییس مرکز ملی فضایی ایران معتقد است با توجه به توانمندی هایی که در بخش مدیریت فناوری و مهندسی در کشور وجود دارد می توانیم به راحتی صنعت کشور را بهبود داده و نوسازی کنیم.
وی بیان کرد: در تمام دنیا شرکت هایی به عنوان شرکت های طراح محصول و مشاور وجود دارند که به صنایع مشاوره هایی در خصوص ارتقای محصولات تولیدی یا افزایش کیفیت آن ارائه می کنند که در ایران نیز باید چنین شرکت هایی ایجاد شود.
 منطقی در خصوص وظیفه دولت برای نوسازی صنعت گفت: دولت باید با ایجاد شرایط مناسب جهت آموزش فارغ التحصیلان، آنها را در زمینه کسب مهارت ها و تخصص های مورد نیاز خودکفا کرده و نیروهای متخصص را به شرکت های دانش بنیان تزریق کند.
 وی همچنین بیان کرد: به طور مثال در حوزه هوا و فضا 70 زیرمجموعه وجود دارد که عمده نیاز این زیرمجموعه ها خارج از کشور تامین می شود در حالیکه می توان با 50 شرکت دانش بنیان داخلی تمام نیازهای این بخش را تامین کرد.
به گفته منطقی، در حوزه پهپاد تجاری نیز به خودکفایی رسیدیم و تمامی اجزای پهپادهای تجاری با اتکا به نیروی داخلی و بومی تامین کرده و حتی به برخی کشورها نیز ارسال می کنیم.
وی تصریح کرد: ایجاد شبکه در صنعت در ایجاد اشتغال و تولید بسیار مهم است و معاونت علمی نیز در این راستا اقدامات زیادی انجام داده است اما نیاز است که وزارتخانه های نفت، صنعت و معدن و جهاد کشاورزی نیز به صورت جدی در این حوزه ورود کنند.
رییس مرکز ملی فضایی ایران با بیان اینکه ایجاد شبکه باعث تولید محصولاتی با ارزش افزوده بالاتر و دانش بنیان تولید می شود، گفت: با ایجاد این شبکه می توانیم به اشتغالزایی فارغ التحصیلان بیکار کشور نیز کمک کنیم.
منطقی ادامه داد: یکی از استراتژی هایی که باید در حوزه صنعت در کشور مدنظر قرار گیرد این است که مشخص کنیم در چه حوزه هایی باید تولیدات داشته باشم و در چه بخش هایی نه، زیرا ایران نمی تواند در تمام زمینه ها تبدیل به یک تولید کننده شود.
وی اظهار کرد: باید از فرصت های بین المللی برای تولید محصولات مدنظر استفاده کرده و از فرصت مناسبی که در دنیا برای جذب فناوری های پیشرفته ایجاد شد بهره ببریم.
به گفته منطقی، در اقتصاد دانش بنیان ابتدا باید اولویت ها مشخص شود و بعد با قوانین پیشرفته ای که داریم روی این اولویت ها سرمایه گذاری کنیم.
وی تصریح کرد: نکته دیگر این است که مدیران کشور همه تولید محور هستند نه فناور محور و انسان مدار به همین دلیل بیشتر مدیران ما مدیران صنعتی و کارخانه دار محسوب می شوند؛ اما از این به بعد ما  به یک طیف مدیریت جدید نیاز داریم.
رییس مرکز ملی فضایی ایران بیان کرد: اگر تولید دانش بنیان را یک نیاز مردمی کرده و این موضوع را مطالبه عمومی کنیم قطعا نتایج خوبی در اقتصاد و صنعت خواهیم داشت.
پایان پیام/23


شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت