پنج شنبه ٢٥ مرداد ١٣٩٧-
close
خدمات الکترونیک
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

با حمایت ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان دریایی معاونت علمی؛

دستگاه شوري‌سنج منطبق بر سند يونسکو بومی‌سازی می‌شود

با حمایت ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان دریایی، دستگاه شوري سنج مطبق بر سند يونسکو 1981 در دانشگاه علوم دریایی چابهار طراحي و ساخته خواهد شد. 

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دستگاه شوری سنج منطبق بر سند یونسکو1981  بر مبنای مقیاس PSS  و استفاده از تکنیک‌های نوین اندازه‌گیری هدایت در دانشگاه دریایی چابهار ، با حمایت ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان دریایی ساخته می‌شود. این طرح از سال 1395 شروع‌شده و در حال حاضر با پیشرفت 90 درصدی در حال طی کردن مراحل نهایی ساخت است. 

 

میر مهدی زاهدی عضو هیئت‌علمی دانشگاه چابهار با تاکید بر اهمیت ساخت دستگاه شوری سنج گفت: وقتي با يک نمونه دريايي روبرو هستيم اولين اطلاعاتي که در اندازه‌گیری آن داراي اهميت است، شوري است. بسياري از خواص آب دریا ازجمله محتواي عناصر ثابت آب دریا را می‌توان مستقيماً از روي شوري محاسبه کرد. 

وی بابیان اینکه ساخت دستگاه شوري سنج بايد منطبق بر تعريف پذیرفته‌شده يونسکو انجام پذيرد اضافه کرد:  به‌منظور خاتمه دادن بر  موضوع عدم تطابق بین‌المللی داده‌های شوری آب دریا 2 سند انتشاریافته است که يکي شامل کليات پذيرش مقياس شوري عملي يا (PSS) و دیگری معرفي استاندارد محلول KCl و دومي شامل مجموعه مقالاتي است،  که توسط اعضاي کمسیون‌های تدوین‌کننده اين مقياس و همچنين ارائه‌دهنده الگوریتم‌های روابط بين دما و فشار اين مقياس براي کار در حوزه دريايي انجام پذیرفته است.  

عضو هیئت‌علمی دانشگاه چابهار با اشاره به قابلیت‌های این دستگاه اضافه کرد: ساخت دستگاه بومی ارائه شوری برمبنای مقیاس PSS استفاده از تکنیک‌های نوین اندازه‌گیری هدایت در دستگاه جدید از انگیزه‌های این طرح بوده است. 

این فعال حوزه فناوری با اشاره به اینکه نمونه‌ای‌ برای اندازه‌گیری این پارامتر در بازار وجود ندارد گفت: ازآنجاکه  طرح پایه‌ریزی شده هیچ رقیبی در بازار ندارد، امیدواریم با تولید نمونه تجاری و عرضه آن به بازار مصرف می‌توان حداقل بخشی از نیاز داخلی را تأمین کنیم،  از طرفی چون تکنیک‌های جدیدتر در دستگاه لحاظ شده است انتظار صحت و دقت بیشتر از این دستگاه راداریم. 

 عضو هیئت‌علمی دانشگاه چابهار با اشاره به  حجم فیزیکی دستگاه نسبت به مشابه خارجی آن گفت:  حجم فیزیکی دستگاه نسبت به نمونه خارجی خود کاهش‌یافته و از این لحاظ دارای مزیت رقابتی با دستگاه‌های عرضه‌شده خارجی است. از سوی دیگر این فناوری زیر فناوری ساخت دستگاه CTD و چگالی سنج است که ازجمله دستگاه‌های مهم در عرصه مطالعات دریایی است. 

زاهدی در تشریح دستاوردهای فناورانه و زیست‌محیطی طرح افزود: تلفیق تکنیک‌های نوین اندازه‌گیری هدایت (تکنیک پالس دوقطبی) در دستگاه جدید اندازه‌گیری شوری بر مبنای مقیاس PSS،بومی‌سازی ساخت الکترود پلاتین پلاتینی شده،ساخت استاندارد آب دریا و در آخر ازآنجاکه پایش مداوم پارامتر شوری در دریا و ارتباط مستقیم آن با محتوای شیمیایی عامل مهمی در برآوردهای زیست‌محیطی است. 

وی افزود: می‌توان با به‌کارگیری این دستگاه در مراکز پایش زیستی به‌خصوص در محیط‌زیست دریا و اقیانوس مقیاس مناسبی برای ارزیابی در اختیار داشت. 

 

زاهدی در پایان گفت:  ستاد دریایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به‌عنوان حامی طرح این دستگاه با اعتقاد بر اینکه بسیاری از کشورهای پیشرفته فنی و اقتصادی الگوی توسعه دریا محور را، نه به‌عنوان یک انتخاب، بلکه به‌عنوان یک اجبار برگزیده‌اند  معتقد است هرگونه سرمایه‌گذاری درزمینهٔ مطالعات دریایی باارزش افزوده همراه است. 

پایان پیام/32


٠٨:٢١ - چهارشنبه ٢٢ شهريور ١٣٩٦    /    شماره : ٢٧٢٨٩    /    تعداد نمایش : ١٩١٧خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir