پنج شنبه ٢٩ شهريور ١٣٩٧-
close
خدمات الکترونیک
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

آهنگ تغییرات زیست‌محیطی بیشترین میزان خود را تجربه می‌کند


محیط زیست اکنون با آهنگی سریع‌تر نسبت به آن چه در گذشته سیاره زمین ثبت شده در حال تغییر است. تجزیه و تحلیل جدید سطوح کربن اتمسفری در گذر زمان نشان می دهد، آهنگ تغییرات زیست محیطی بیشترین میزان خود در تمام دوران ها را تجربه می کند.
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی، تغییر اقلیم حدودا ۱۵۰ سال پیش شروع شد، زمانی که فیزیکدان ایرلندی، جان تیندال کشف کرد اسیدکربنیک  که امروزه آن را به نام دی‌اکسیدکربن می‌شناسیم و یک گاز بی‌رنگ و نامرئی است،  می‌تواند گرمای تشعشعات خورشید را جذب کند.او همچننین دریافت که این حقیقت تا چه اندازه برای حیات بر روی زمین اهمیت دارد، چرا که بدون وجود دی‌اکسیدکربن و سایر گازهای گلخانه‌ای، ممکن بود  خیلی زود در پنجه آهنین سرما گیر بیفتیم.
۴۰ سال بعد، دانشمند سوئدی، اولین کسی بود که نشان داد افزایش مقدار دی اکسید کربن در اتمسفر باعث می‌شود دمای جهان به تدریج افزایش یابد و این پدیده در قطب‌ ها حادتر است. اما این کشف مدت‌ها به صورت یک مسئله آکادمیک باقی ماند تا زمانی که آرنیوس ثابت کرد جیوه دماسنج‌ها واقعا شروع به بالا آمدن کرده است.


از کجا می‌دانیم که جهان واقعا گرم‌ تر شده است؟
سال گذشته برای سومین سال پیاپی رکورد بالاترین دمای زمین شکسته شد که ۱/۱ درجه سلسیوس بالاتر از دمای زمین در دوره پیش صنعتی بود.
بخش کمی از این افزایش دما به پدیده طبیعی نینو مربوط می‌شد. میانگین دمای زمستانی سوالبارد در قطب شمال در مقایسه با دوره زمانی بین سال‌های ۱۹۶۱ و ۱۹۹۰ به طرز شگفت ‌انگیزی تا ۱۱ درجه سانتیگراد افزایش یافت. 
علاوه بر ثبت دما توسط گرماسنج‌ها که به دهه  ۱۸۸۰ بر می‌گردد، شواهد طبیعی زیادی هم وجود دارد که نشان می‌دهد زمین دارد گرم‌تر می‌شود؛ از جمله عقب‌نشینی یخ ‌ها، ذوب شدن یخ دریاها، افزایش سطح آب دریا به میزان ۲۰ سانتیمتر، ناپدید شدن جزایر و شواهدی که نشان می‌دهند حیوانات و گیاهان دامنه قلمرو خود را تغییر می‌دهند و بهار هر سال چند هفته زودتر از راه می‌رسد.


زمین در پاسخ به تغییرات اقلیمی روند گرمایشی به خود گرفته
گذرگاه آبی غیرقابل عبور و معروف نورث_وست که در طول تاریخ جان کاشفان زیادی که سعی می‌کردند راه تجاری جدیدی به سمت چین پیدا کنند را گرفته است، حالا آن قدر خالی از یخ است که مردم می‌توانند با یک کشتی تفریحی که با سوخت_فسیلی کار می‌کند از روی آن بگذرند و به این ترتیب باز هم باعث گرم‌تر شدن زمین شوند.
دانشمندان در مورد افزایش گازهای_گلخانه‌ای در اتمسفر زمین و این که فعالیت‌های انسان مسئول این افزایش است اطمینان دارند.
دی‌اکسیدکربن حاصل از سوخت‌های فسیلی نشانه ایزوتوپ متفاوتی با دی‌اکسیدکربنی که در طبیعت تولید می‌شود دارد و این به دانشمندان کمک می‌کند منشا دی‌اکسیدکربن موجود در جو را به خوبی ردیابی کنند. 
همانطور که ناسا اعلام کرده است جای هیچ شکی نیست که افزایش گازهای گلخانه‌ای در جو، باعث می‌شود زمین در پاسخ به این تغییر، گرم‌تر شود.


چگونه می‌دانیم که گرم شدن زمین پیامد فعالیت‌های انسانی است؟
با تمام این‌ها هنوز در مجامع علمی بحث‌هایی وجود دارد بر سر این که آیا گازهای گلخانه‌ای حاصل از فعالیت انسان که بخار_آب، اکسید نیتروژن، ازون و متان را هم در بر می‌گیرد، باعث گرمایش جهانی شده یا گرمایش زمین صرفا یک پدیده طبیعی است.
همبستگی بین این دو و شواهدی که اولین‌بار از سوی تیندال ارائه شد، ما را به سمت یک نتیجه اجتناب‌ناپذیر سوق می‌دهد.
به جز برخی افراد، تقریبا هیچکس در درستی این نظریه شک ندارد. حتی اتاق فکر راهبردی بریتانیا،  بنیاد سیاست گرمایش جهانی نایجل لاوسون (GWPF )- هم بر این باور است که این ادعا حقیقت دارد.


در آینده چه روی خواهد داد ؟

برخی صاحب‌نظران از جمله GWPF بر اتخاذ موقعیت لوکه‌وارمیست (lukewarmist ) اصرار می‌کنند. بحث آن‌ها این است که تغییر اقلیم الزاما چیز بدی نیست لذا نیازی نیست که استفاده از سوخت‌های فسیلی را متوقف کنیم. آن‌ها به اثرات سودبخش این تغییر همچون سبرتر شدن زمین اشاره می‌کنند و می‌گویند رشد گیاهان به خاطر کربن اضافی موجود در جو افزایش می‌یابد و این می‌تواند یک تغییر مثبت باشد.
برخی دیگر بر این باورند که بشر در سراشیبی سقوط افتاده و ممکن است در آینده تنها یک نوار باریک از آخرین قلمروهای قابل زیست در مجاورت قطب شمال برای انسان باقی بماند.
پایان پیام/32


١٣:٤٠ - چهارشنبه ١٩ مهر ١٣٩٦    /    شماره : ٢٧٩٠٢    /    تعداد نمایش : ١٦١١خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir