جمعه ٢٧ مهر ١٣٩٧-
close
خدمات الکترونیک
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

فوتونیک چیست


یکی از شاخه‌های جدید و مهم علوم در سالهای اخیر، فوتونیک یا مهندسی نور است، که در استفاده از نور ( در تمامی طول موج‌ها) به منظور تبدیل آن به اطلاعات کاربرد دارد.  حوزه کاربردی این فناوری شامل تمامی بخش‌های مورد نیاز بشر از جمله هوا و فضا، امور دفاعی، پزشکی و غیره می‌شود.
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، فوتونیک همه جا در پیرامون ما وجود دارد از ارتباطات و سلامت گرفته تا پردازش مواد در تولید، نورپردازی و فوتوولتاییک ، با این حال هنوز تمام ظرفیت تأثیر گذار فوتونیک آشکار نشده است.
 فوتونیک در بخش های مختلفی همچون مراقبت‌های پزشکی (شناسایی، درمان و حتی پیشگیری از بیماری )؛ تولید (پردازش لیزری پیش نیاز اساسی برای تولید در حجم انبوه و قیمت پایین)،  غلبه بر محدودیت الکترونیک در رایانه‌ها از طریق پردازش تمام نوری یا پردازش کوانتومی و  حرکت به سوی عصر ترابیت فناوری از طریق ارتباطات و افزایش سرسام‌آور سرعت انتقال و ظرفیت داده‌ها ، ( همزمان کمرنگ شدن ردپای شبکه‌های کربن پایه و کاهش هزینه‌ی هر بیت ) همچنین جهت دهی به چالش بازده انرژی و حرکت به سوی اقتصاد کم کربن
در آینده انتظار می‌رود منابع نوری حالت جامد از لحاظ بهره وری انرژی از دیگر منابع نوری پیشی بگیرند و صرفه جویی 50% یا بیشتر را به همراه استفاده از سامانه‌های هوشمند مدیریت نور به ارمغان آورند.

کاربردهای حسگری در شبکه‌های هوشمند قدرت، ساختمان‌های هوشمند و کنترل هوشمند فرآیندهای صنعتی سهم مهمی در استفاده بهینه منابع و مقابله با چالش‌های زیست محیطی ایفا خواهند کرد.


ره‌نگاشت فناوری فوتونیک
آماده‌سازی ره‌نگاشت چندساله راهبردی فوتونیک با تشویق جامعه فوتونیک اروپا و بستر اروپایی فناوری فوتونیک21 انجام شده و هدف آن حمایت از راه اندازی برنامه مشارکت عمومی - خصوصی در فوتونیک در درون یک چهارچوب تازه با نام افق 2020 است. در طول فرآیند ترسیم ره نگاشت، جامعه فوتونیک و کارگروه فوتونیک 21 به یک گفت وگوی نزدیک با کمیسیون فوتونیک اروپا در سطح دبیرکل وارد شده‌اند.


چارچوب ره‌نگاشت چندساله فوتونیک برای ایجاد راهکارهای فوتونیکی برای چالش‌های عمده اقتصادی اجتماعی اروپا مانند: جامعه روبه‌پیری، سلامت، کاهش مصرف انرژی، سلامت و امنیت غذایی است. افزون بر این، جامعه فوتونیک اروپایی قصد دارد راهبرد پژوهش و نوآوری تعریف شده در این ره‌نگاشت چندساله را پیاده‌سازی کند.
پایان پیام/32


١١:١٠ - سه شنبه ١٤ آذر ١٣٩٦    /    شماره : ٢٩٤٤٢    /    تعداد نمایش : ١٥٢١خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir