حمایت از کالای ایرانی
امروز : سه شنبه ٢٨ اسفند ١٣٩٧

اخبار > بیماری‌ها با بررسی سوخت و سازسلولی به موقع تشخیص داده می‌شود

صفحه اصلی > اخبار 


با استفاده از فناوری لیزر؛

بیماری‌ها با بررسی سوخت و سازسلولی به موقع تشخیص داده می‌شود

محققان دانشگاهی، با استفاده از فناوری لیزر یک ابزار اپتیکی جدید ساختند که امکان بررسی سوخت و ساز (متابولیسم) را در سطح زیر سلولی بدون نیاز به تحریک سلول‌ها با استفاده از عامل کنتراست یا آسیب زدن به آن‌ها، فراهم می‌کند.محققان دانشگاهی،  با استفاده از فناوری لیزر یک ابزار اپتیکی جدید ساختند که امکان بررسی سوخت و ساز (متابولیسم) را در سطح زیر سلولی بدون نیاز به تحریک سلول‌ها با استفاده از عامل کنتراست یا آسیب زدن به آن‌ها، فراهم می‌کند.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تغییرات متابولیک در سلول‌ها در مراحل اولیه بیماری رخ می‌دهد. اما از آنجاکه معمولاً بیماری‌ها پس از آسیب رساندن به بدن تشخیص داده می‌شوند، در اغلب موارد اطلاعات کافی درباره این تغییرات متابولیک در دست نیست،  این شیوه بر اساس درخشش فلوروسنس دو کوآنزیم مهم به نام‌های NASH و FAD در هنگام تحریک با لیزر طراحی شده است.
کوآنزیم‌ها اجزای غیرپروتئینی و ترکیبات آلی برخی از آنزیم‌ها هستند که با پیوندهای قوی به قسمت پروتئینی آنزیم متصل می‌شوند. کوآنزیم‌های Fad و NADH در بسیاری از فرآیندهای متابولیک سلولی نقش دارند.

محققان در این روش سه پارامتر شامل نسبت FAD به NADH، میزان کاهش درخشش فلورسنس NADH و نحوه ساماندهی میتوکندری‌ها بر اساس توزیع مکانی NADH در یک سلول را مورد توجه قرار می‌دهند.
این سه پارامتر امکان تشخیص دقیق و منحصربه فرد علایم متابولیک مربوط به سلامت یا اختلال در عملکرد سلول‌ها را فراهم می‌کند.

محققان با استفاده از این ابزار توانستند آثار متابولیک خاص دیابت، سرطان، بیماری‌های قلبی و بیماری‌های نوروژنیک را تشخیص دهند.گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Science Advances منتشر شده است. 
بر اساس این گزارش، ستاد توسعه فناوری‌های لیزر، فوتونیک و ساختارهای میکرونی معاونت علمی، با رویکرد شکل‌دهی به بازار لیزر، جهت‌دهی به سامانه‌ای از عرضه‌کنندگان و همچنین تأمین و تخصیص منابع و مشروعیت بخشی به فناوری لیزر فوتونیک و ساختارهای میکرونی در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مشغول به کار است.
پایان پیام/32


شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت