رونق تولید
امروز : پنج شنبه ٠١ فروردين ١٣٩٨

اخبار > تولید مدل‌های آزمایشگاهی دارای ناتوانی ذهنی

صفحه اصلی > اخبار 


تولید مدل‌های آزمایشگاهی دارای ناتوانی ذهنی

دانشمندان در مطالعات تازه خود توانسته‌اند با حذف ژن، موش‌های ناتوان ذهنی تولید کنند که در نتیجه بررسی عملکرد ناتوانی‌های ذهنی مؤثر است.


دانشمندان در مطالعات تازه خود توانسته‌اند با حذف ژن، موش‌های ناتوان ذهنی تولید کنند که در نتیجه بررسی عملکرد ناتوانی‌های ذهنی مؤثر است.
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، موش‌های نر بالغ فاقد یک ژل مرتبط با ناتوانی ذهنی، در مسیریابی و به خاطر سپردن مسیرهای پازل مانند که برای تست هوش آن‌ها استفاده می‌شود با مشکل مواجه هستند اما این موش‌ها در رفتار اجتماعی و تکراری‌شان اختلالی رخ  نمی‌دهد. این مدل جانوری، راه جدیدی را برای مطالعه نقش این ژن در یادگیری و حافظه ارائه می‌کند و می‌تواند مدل بسیار مناسبی برای بررسی ناتوانی‌های ذهنی باشد.
جهش در ژن CRBN منجر به‌نوعی ناتوانی ذهنی در انسان می‌شود که با ضریب هوشی پایین مشخص می‌شود. ناتوانی‌های ذهنی به شکل اختلالات پیچیده‌ای مانند اختلالات طیف اوتیسم، سندرم X شکننده و سندرم داون مطالعه شده‌اند که این امر مانع از درک دقیق‌تر و بهتر اختلالات شناختی می‌شود.
Anjali Rajadhyaksha و همکارانش در موسسه Weill Cornell در مطالعه‌ای ژن CRBN را در موش حذف کردند و نشان دادند که این موش‌ها در مقایسه با موش‌های سالم از نظر این ژن، در انتخاب مسیر در راهروهای پازل مانند که برای تست توانایی‌های یادگیری و حافظه (مربوط به هیپوکامپ مغز) مورد استفاده قرار می‌گیرد، با مشکل مواجه بودند.
تیمار موش‌ها با ترکیبی که فعالیت یک آنزیم را در هیپوکامپ مغز مهار کند می‌تواند نقش‌های مربوط به یادگیری و حافظه را بهبود ببخشد.
پژوهشگران در موش دست‌کاری ژنتیک شده هیچ تمایلی برای برهمکنش با موش‌های دیگر یا رفتارهای تکراری مشاهده نکردند که نشان می‌دهد این ژن با رفتارهایی که اغلب در ناتوانی‌های ذهنی (مانند بیماری اوتیسم) بروز می‌کند، رابطه‌ای ندارد.
در همین راستا ستاد توسعه فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، به‌منظور رشد هرچه بیشتر سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی در ایران فعالیت دارد.
پایان پیام/۲۹


شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت