حمایت از کالای ایرانی
امروز : سه شنبه ٢٨ اسفند ١٣٩٧

اخبار > ششمین شماره ویژه‌نامه فناوری لیزر و فوتونیک منتشر شد

صفحه اصلی > اخبار 


با حمایت ستاد توسعه فناوری لیزر فوتونیک و ساختارهای میکرونی معاونت علمی؛

ششمین شماره ویژه‌نامه فناوری لیزر و فوتونیک منتشر شد

ششمین شماره ویژه‌نامه فناوری لیزر و فوتونیک، با همکاری ستاد توسعه فناوری‌های لیزر ، فوتونیک و ساختارهای میکرونی و ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان منتشر شد.

 

ششمین شماره ویژه‌نامه فناوری لیزر و فوتونیک، با همکاری ستاد توسعه فناوری‌های لیزر ، فوتونیک و ساختارهای میکرونی و ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان منتشر شد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ششمین شماره ویژه‌نامه فناوری لیزر و فوتونیک،  شامل 9 بخش با موضوعات و مطالب مختلف همچون سخن اول ، گفت‌وگو ، چشم‌انداز، لیزر نیوز، از علم تا ثروت ، پیشگامان لیزر ، راهنما و مدرسه فناوری در 84 صفحه به چاپ رسیده است.
بخش اول سخن اول:

سخن اول نوشتاری با عنوان « عزم جمعی لازمه توانمندسازی زیست‌بوم لیزر و فوتونیک کشور» به قلم مسئول دبیرخانه و دبیر کارگروه سیاست‌گذاری و نظارت راهبردی ستاد است که در این ویژه‌نامه به آن پرداخته‌شده است. 


در بخش سوم،  گزارشی از بیست و چهارمین کنفرانس اپتیک و فوتونیک ایران و دهمین دوره کنفرانس مهندسی و فناوری فوتونیک ایران که در بهمن‌ماه سال گذشته به همت دانشگاه شهرکرد و در محل آن دانشگاه برگزار شد، به سمع و نظر خوانندگان می‌رسد.

بخش چهارم چشم‌انداز است که در گزارش اول ، به دوربین‌های عکاسی و نحوه عملکرد آنان و پیشرفت‌های صورت گرفته در این زمینه با عنوان ثبت تصاویر ماندگار با چشم‌های غیرحرفه‌ای پرداخته است.
 
در گزارش دوم به پروژه ساختار فوتونیک سیلیکونی اروپا که توسط یک شرکت اروپایی در حال پیگیری و انجام است.
و درنهایت در قسمت سوم به بخشی از کاربردهای لیزر در بخش دندانپزشکی پرداخته‌شده است.

لیزرنیوز
در بخش اول این بخش، با توجه به نام‌گذاری روزبین المللی زنان و دختران در علوم توسط سازمان ملل متحد به حضور بانوان در عرصه دانش اپتیک پرداخته‌شده است و در بخش دوم درباره مبدل‌های فسفرسرامیکی لیزر، (تحت عنوان) تحولی بنیادین در نورافکن‌های دیجیتال صحبت به میان آمده است، همچنین  در بخش سوم درباره هدست هایی است که تصاویر را با عدسی‌های جدید واقعی‌تر نشان می‌دهند.

از علم تا ثروت

در بخش اول این مبحث،  به معرفی شرکت اکسپلا و ایده‌های نوین مهندسی و فیزیک و پروژه‌های مهم انجام‌شده در این شرکت پرداخته‌شده است.در بخش دوم درباره دستگاه کیت پیشرفته لیزر که توسط شرکت دانش‌بنیان تک فام سازان شفا تولیدشده گزارشی آورده شده است.

پیشگامان
در قسمت اول پیشگامان لیزر ، پیتر سوروکین یکی از پیشروان این شاخه از علم ، فعالیت‌ها و دستاوردهای او معرفی‌شده است،  در این قسمت به بررسی تحول تاریخی ابزارهای نوری سنجش زمان مانند ساعت آفتابی ، اسطرلاب و ساعت‌های نجومی پرداخته است.

پایان پیام/32


شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت