رونق تولید
امروز : دوشنبه ٠٢ ارديبهشت ١٣٩٨

اخبار > کابین هواپیماها در آینده

صفحه اصلی > اخبار 


کابین هواپیماها در آینده

* امیرحسین مجیدیان


* امیرحسین مجیدیان
با توجه به پیشرفت در صنعت تکنولوژی و همینطور هوایی، هواپیماها شاهد تغییراتی بنیادی در ساختار خود هستند. امروزه راحتی و کیفیت سفر تبدیل به یکی از مهمترین اصل ها در دنیای گردشگری بدل گشته و شرکت هایی که در این زمینه فعالیت می کنند به دنبال بوجود آوردن تجربه ای خاص برای مسافران خود هستند. شرکت های بزرگ هواپیمایی نیز به این امر مهم دست پیدا کرده اند و با نوآوری سعی در جذب مشتری های بیشتری هستند.
هواپیماها در کنار حمل مسافر باید تجربه سفر مناسبی را به ارمغان بیاورند.در دنیای امروز وظیفه ی هوپیماها جا به جا کردن مسافران در امنیت کامل نیست، شاید مهمترین باشد ولی مسافر باید از سفر خود لذت ببرد و این گونه در سفر بعدی خود بار دیگر از همان شرکت هواپیمایی و از همان خط استفاده خواهد کرد.
چند دلیل می تواند نشان دنده ی کابین های هواپیماهای آینده باشد و همینطور می توانند باعث شوند تا وارد دوران طلایی سفر شویم.زمانی که به عکس های هواپیماها به همراه مسافران آن زمان نگاه می کنیم متوجه می شویم که چقدر صنعت هواپیمایی تغییر کرده است. مسافران در جای خود نشسته اند و کاری جز نشستن بر روی صندلی ها، مطالعه و یا نگاه کردن از پنجره ها به بیرون نمی توانند انجام دهند.
صنعت هواپیمایی در حال تغییر است و هیچ چیز شبیه به گذشته نخواهد بود. شاید بگویید در ظاهر هواپیماها چیزی مشاهده نمی شود ولی در جواب به شما می توانیم بگوییم که باطن همین هواپیماهای به ظاهر تکراری از نظر طراحی به شدت در حال متحول شدن هستند. از صندلی ها گرفته تا دیگر قسمت های داخلی.هر قسمت از هواپیماها با پیشرفت تکنولوژی دچار تغییرات زیادی می شود و در حال حاضر تمرکز بر روی کابین های هواپیماها است.یکی از رازهای موفقیت در پیشرفت کابین ها استفاده از ارتباط وایرلس می باشد.مسافران می توانند بوسیله ی تلفن هوشمند و یا تبلت و لپ تاپ و تکنولوژی وایرلس تجربه ای تازه و دلنشین و مدرن در سفر داشته باشند.
تلفن های هوشمند امروزه نقش مهمی را در زندگی بشر ایفا می کنند. برخی از خطوط هوایی مانند KLM با استفاده از روبات های مجازی سرگرمی هایی را برای مسافران بوجود آورده اند. این امکانات هشدارهای پرواز و دیگر اعلان ها را نیز شامل می شوند.ولی اهمیت این گجت ها زمانی مشخص می شود که از آن ها به هنگام پرواز برای سرگرم کردن و انجام امور استفاده شود.

تصور کنید در کابین شخصی خود در هواپیما نشسته اید و می توانید بوسیله ی تلفن هوشمند یا گجت هوشمند خود فعالیت هایی را در طی سفر انجام دهید و خود را سرگرم کنید.در اوایل سال ۲۰۱۶ شرکت پاناسونیک قابلیتی را ارائه کرد که مسافر می تواند بوسیله ی تلفن هوشمند خود هواپیمایی را در دنیای مجازی هدایت کند. یکی دیگر از این سرگرمی ها این است که مسافر اگر در پروازی در حال مشاهده کردن فیلمی بوده است در پرواز بعدی بتواند ادامه ی همان فیلم را ببیند. هیچ نیازی به اینترنت نیست و تمامی این اعمال بوسیله ی شبکه ی خود هواپیما انجام می شود.
بر روی صندلی خود نشسته اید و صفحه نمایشی لمسی و با کیفیت در مقابل شما قرار گرفته است. شروع می کنید به دیدن فیلم سینمایی مورد علاقه ی خود و بعد از گذشت مدت زمانی بوسیله ی همان صفحه نمایش نوشیدنی و یا غذایی سفارش می دهید.فیلم سینمایی تمام می شود و سپس می توانید در فضای مجازی به گشت و گذار بپردازید و یا کارهای خود را انجام دهید.همه ی این امکانات را در یک صفحه نمایشگر تصور کنید.بسیاری از خطوط هوایی به دنبال عملی کردن این ایده هستند و در آینده ای نه چندان دور شاهد این تکنولوژی در هواپیماها هستیم.
مسافران با استفاده از این تکنولوژی در زمان پرواز می توانند در جنگل های آمازون حضور داشته باشند و یا در خیابان های یک شهر شلوغ قدم بزنند. در هوا هستند ولی در دنیای مجازی بر روی زمین راه می روند و حرکت می کنند.بسیاری از متخصص ها در زمینه ی تجربه ی فردی می گویند این تکنولوژی می تواند سفرها را وارد عصری تازه کند که هر شخصی مشتاقاته جذب آن می شود.سفر در سفر، در هوا و زمین و… هرچه که اسمش را بگذارید این یک سرگرمی جذاب و همینطور آموزنده می باشد.
شما با استفاده از واقعیت مجازی می توانید در یک کلاس درس شرکت کنید و یا هر کلاس آموزشی دیگر.خطوط هوایی نیز با استفاده از این تکنولوژی ها می توانند پول خوبی به جیب بزنند. بطور مثال هر صندلی با توجه به امکاناتی که دارد با قیمت هایی متفاوت در اختیار مسافران قرار خواهد گرفت.استفاده از تکنولوژی واقعیت مجازی می تواند به افرادی که ترس از پرواز دارند نیز کمک کند تا به راحتی بتوانند با هواپیما پرواز کنند.
به هنگام پرواز مهم ترین بخشی از هواپیما که برای مسافر بسیار مهم تلقی می شود صندلی های هواپیما هستند. صندلی یک هواپیما را می توان از چند دید مورد بررسی قرار داد.یکی از این بخش ها راحتی استفاده و زمانی است که مسافر از آن استفاده می کند. ساخت صندلی و سبک آن مهم می باشد و موادی که در ساختش استفاده می شود نیز حائز اهمیت خواهد بود. هر هواپیمایی در صندلی های خود از ویژگی هایی استفاده می کند تا مسافرهایش راحت باشند.
یکی دیگر از مواردی که یک صندلی ایده آل را می سازد امکانات آن است. بطور مثال بر روی دسته های صندلی امکاناتی خاص می تواند قرار گرفته باشد مانند تنظیم ارتفاع صندلی، دکمه ی سفارش، تنظیم بلندگوها و…صندلی هایی وارد بازار خواهد شد که با بدن هر مسافر به خود شکل می دهند و این یعنی راحتی کامل برای مسافر.


*کارشناس باشگاه هوافضای جوان ستاد توسعه هوایی و هوانوردی معاونت علمی
پایان پیام/23


شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت