چهارشنبه ٠١ اسفند ١٣٩٧-
close
خدمات الکترونیک
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی مطرح کرد:

توسعه صنعت پروتئین‏‌ها‏‏ی نوترکیب با کمک بخش خصوصی


دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی گفت: صنعت پروتئین های نوترکیب کشور نیازمند توجه بیشتری است و به یک نقشه راه جامع نیاز دارد.
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به اهمیت صنعت پروتئین های نوترکیب، بیان کرد: این صنعت یکی از مهمترین دستاوردهای زیست فناوری در قرن بیستم است. استفاده از قدرت طبیعی سلول‏ها‏‏ی میزبان پروکاریوتی و یوکاریوتی در بیان پروتئین‏ها‏‏ی نوترکیب باعث توسعه صنایع چند میلیارد دلاری شده است.
وی افزود: این صنعت باید توسط بخش خصوصی توسعه یابد و به کمک این بخش نقشه راه توسعه آن را تهیه کنیم. 
به گفته قانعی، پروتئین‏ها‏‏ی نوترکیب اهمیت بسیار زیادی برای کاربرد‏ها‏ی پزشکی پیدا کرده¬اند. بیشتر پروتئین‏ها‏‏ی نوترکیب دارویی در سلول‏ها‏‏ی پستاندارن تولید می‏‏شود، در طی سالیان سامانه‏ها‏‏ی بیانی مختلفی از مخمرها برای تولید پروتئین‏ها‏‏ی نوترکیب با موفقیت مورد استفاده قرار گرفته اند.
وی در ادامه تصریح کرد: ادغام ویژگی‏ها‏‏ی خوب مخمرها با پیشرفت‏ها‏‏ی مهم در زیست شناسی سامانه‏ها‏‏ و زیست شناسی ترکیبی و فناوری ریز آرایه،‏ جایگاه خوبی را برای مخمرها در بین سامانه‏ها‏‏ی بیانی ایجاد کرده است.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی، همچنین بیان کرد: استفاده از زیست شناسی سامانه‏ها‏‏ و به کار گیری اصول مهندسی برای بهینه سازی و توسعه سامانه‏ها‏‏ی زیستی راهبرد‏ها‏‏ی موثری هستند که استفاده از آن‏ها‏‏ در توسعه فرآیند‏ها‏‏ی تولید پروتئین‏ها‏‏ی نوترکیب به سرعت در حال افزایش است.‏

پایان پیام/23


٠٨:٣٩ - چهارشنبه ١٨ مهر ١٣٩٧    /    شماره : ٣٨٣٧٢    /    تعداد نمایش : ٢٣٥خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir