يکشنبه ٠٥ اسفند ١٣٩٧-
close
خدمات الکترونیک
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

نگاهی به یک طرح کلان ملی/

صرفه‌جویی در زمان دسترسی به اطلاعات با "تورین محاسباتی ملی"

طرح كلان ملی فناوری "تورین (Grid) محاسباتی ملی" از سال 88 در پژوهشگاه دانش‌های بنیادین (IPM) و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری آغاز به کار کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اجرای طرح كلان ملی فناوری "تورین (Grid) محاسباتی ملی" از سال 88 در پژوهشگاه دانش‌های بنیادین (IPM) براساس قراردادی بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و پژوهشگاه دانش های بنیادین آغاز شد.

 

مرکز ابررایانه ملی
براساس این گزارش، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در فاز اول این طرح كلان ملی در دو دانشگاه امیر کبیر و صنعتی اصفهان اقدام به راه اندازی مركز ابر رایانه ملی کرد و در فاز دوم دست‌كم در 12 دانشگاه و مركز علمی دیگر همچون دانشگاه‌های صنعتی شریف، تهران، تربیت مدرس، صنعتی شیراز، بین‌المللی امام خمینی (ره)، علم و صنعت، تفرش، شیراز، فردوسی مشهد، پژوهشگاه دانشگاه‌های بنیادی، رازی كرمانشاه و مركز بین‌المللی علوم و تكنولوژی پیشرفته كرمان، ابر رایانه‌هایی با توان پردازشی كمتر راه‌اندازی و از طریق تورین محاسباتی ملی به یكدیگر متصل شدند.

 

هدف فناوری ملی تورین
هدف از فناوری تورین، یكپارچه كردن منابع پردازش شامل رایانه‌ها، داده‌های خام، آشكارسازها و دستگاه‌های آزمایشگاهی است كه از طریق شبكه اینترنت به یكدیگر متصل شده‌اند.
با فناوری تورین می‌توان منابع محاسباتی یك موسسه یا دانشگاه، دانشگاه‌ها یا موسسات یك كشور یا چندین موسسه بین‌المللی را كه به ترتیب تورین محلی، ملی و جهانی نامیده می‌شوند، یكپارچه كرد و آن را به اشتراک گذاشت.
امروزه توان محاسبات كلان، نقش مهمی در توسعه صنعتی و علمی كشورها دارد، این نوع محاسبات ممكن است در طراحی صنعتی، ساخت داروهای جدید، مجسم سازی طرح‌های صنعتی و دیگر برنامه ها به كار رود.
صرفه جویی در زمان دسترسی به اطلاعات، جلوگیری از سرقت های علمی، کاهش هزینه های دریافت اطلاعات، اطمینان از اصالت اطلاعات دریافتی و امکان به اشتراک گذاری اطلاعات با دیگران از دیگر مزایای اجرای این طرح است.

 

ویژگی های طرح 
شاهین روحانی مجری پروژه تورین ملی درباره طرح تورین محاسباتی ملی گفت: این طرح به عنوان طرح کلان ملی مورد حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار دارد که در آن 12 دانشگاه و موسسه کشور به تورین متصل شده از اردیبهشت ماه سال گذشته فعالیت خود را آغاز کرده است.
وی اضافه کرد: بهره برداری دانشجویان، محققان و مراکز علمی و تحقیقاتی از تورین ملی و اطلاعات قابل ارایه در آن از ویژگی های بارز این طرح است که با اجرا و قرار گرفتن اطلاعات دانشگاه ها و مراکز علمی در این مجموعه، هزینه ها، زمان دسترسی و نیز کپی برداری مقالات و داده های علمی محققان به نام دیگر افراد جلوگیری و امکان استفاده عموم افراد با استفاده از کد دسترسی به مقالات و یافته های علمی فراهم می شود.
اجرای برنامه ها در دانشگاه ها و موسسات علمی برای دانشجویان و محققان روی کامپیوترها گاهی چند روز زمان نیاز دارد، که با اجرایی شدن طرح تورین ملی، شاهد کاهش این زمان به پنج تا شش ساعت هستیم.

 

تهیه نرم افزارها با فناوری داخلی 
برای استفاده از این مجموعه، نرم افزارهایی تدوین شده است که این نرم افزارها برای نصب بر روی کامپیوترها مناسب نیستند. در حالی که با نصب روی تورین ملی این نرم افزارهای دارای کاربردهای بسیار بالایی خواهند بود.
مجری پروژه تورین ملی در مورد هزینه های اجرایاین طرح می گوید: برای اجرای این پروژه بالغ بر 10 میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است که امید می رود با همکاری دانشگاه های صنعتی امیر کبیر و صنعتی اصفهان و برقراری دوباره اتصال ابررایانه های این دو دانشگاه به تورین محاسباتی ملی، محققان بتوانند از خدمات قابل ارایه آن استفاده کنند.
همچنین به منظور طراحی، ساخت و راه اندازی ابررایانه ها در دانشگاه های صنعتی امیر کبیر و صنعتی اصفهان و نیز ابررایانه هایی با توان پردازش کمتر در 9 مرکز علمی و دانشگاهی دیگر، بالغ بر 68 میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.

 

فعالیت 17هزار نفر-ساعت متخصص در طراحی تورین 
برای آنکه این طرح بزرگ ملی، به بهترین شکل ممکن آماده بهره برداری شود، از متخصصان کوشا و نخبه برای همکاری در آن دعوت به عمل آمد تا هم توانایی دانشمندان ایرانی را در عرصه رایانه به رخ بکشاند و هم اینکه در راستای عمل به برنامه اقتصاد مقاومتی، با پشتیبانی و حمایت از نیروهای داخلی، تهدیدات تحریم های علمی از سوی بیگانگان را به فرصت های طلایی تبدیل کند. از این رو، 17000 نفر ساعت فعالیت متخصصین پروژه تورین محاسباتی ملی طی 5 سال موجب شد تا با تحقیق و توسعه روی این پروژه، نتایج مناسبی حاصل آید و دانش این فن در سطح ملی پیاده سازی و راه‌اندازی شود.
پایان پیام/28


١١:٢١ - دوشنبه ١٢ خرداد ١٣٩٣    /    شماره : ٦٣٥    /    تعداد نمایش : ٣٨١٥خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir