رونق تولید
امروز : شنبه ٢٧ مهر ١٣٩٨

اخبار > رشد قابل توجه اعضای شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی معاونت علمی

صفحه اصلی > اخبار 


نسب از رویدادهای اساسی سال 94 شبکه گفت؛

رشد قابل توجه اعضای شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی معاونت علمی

دبیر شبکه ازمایشگاهی فناور‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری گفت: در سال گذشته، تعداد اعضای شبکه رشد قابل قبولی داشته است و ادامه این روند در سال 95 شکل جدی‌تری خواهد داشت.

دبیر شبکه ازمایشگاهی فناور‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری گفت: در سال گذشته، تعداد اعضای شبکه رشد قابل قبولی داشته است و ادامه این روند در سال 95 شکل جدی‌تری خواهد داشت.

 

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری مجتبی نسب، دبیر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری، گفت: سال 93 بیش ترین توان صرف اطلاع رسانی و ترویج شبکه شد و از طریق تعامل، نامه نگاری و اطلاع رسانی به بخش‌های گوناگون، از جمله دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی و سازمان‌ها، تلاش کردیم شبکه آزمایشگاهی را معرفی کنیم.

نسب، با اشاره به این‌که اطلاع رسانی و فعالیت ترویجی، ثمرات مثبت خود را در سال 94 نشان داد، گفت: شبکه در آغاز راه، تعداد زیادی عضو نداشت و بیش از ششصد و بیست هزار خدمت ارائه شده و بالغ بر 5/11میلیارد ریال در آمد، مربوط به این تعداد کم از آزمایشگاه‌ها بوده است. اما در سال 94 با پوشش استانی چند برابری نسبت به سال 93، شاهد رشد چشمگیر تعداد اعضای شبکه بودیم.

 

تلاش موفقیت آمیز برای جذب آزمایشگاه‌ها برای عضویت در شبکه

دبیر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی، با اشاره به تلاش این شبکه برای پذیرش کیفی و در اسرع وقت اعضا گفت: تلاش کردیم فرآیند بررسی، از زمان رسیدن درخواست تا زمان ارائه پاسخ، بیش از یک ماه طول نکشد که این امر به کمک کارگزاران شکل گرفته از شبکه محقق شد.

نسب، به افزایش روزافزون تعداد درخواست‌های عضویت در شبکه آزمایشگاهی اشاره کرد و گفت: این درخواست ها، به صورت مداوم توسط تیم کارشناسی بررسی و نتیجه آن به آزمایشگاه‌های درخواست‌کننده اعلام می‌شود.

وی افزود: بیش از 208 درخواست عضویت در این بازه یک ساله، بررسی، کارشناسی فنی و ارزیابی شده است و به دنبال آن، تعداد 66 بازدید از آزمایشگاه‌های نقاط مختلف کشور صورت گرفته است که همه این فعالیت‌ها، عضویت 80 آزمایشگاه در شبکه آزمایشگاهی در سال 94 و ثبت اطلاعات آنان در بانک اطلاعاتی جامع شبکه آزمایشگاهی را به دنبال داشته است.

لازم به ذکر است که از ابتدای فعالیت شبکه، 460 درخواست عضویت به شبکه ارسال شده‌است که تا کنون 239 آزمایشگاه به عضویت شبکه درآمده‌اند.

استانداردسازی به کمک کارگروه‌های تخصصی

دبیر شبکه آزمایشگاهی، استانداردسازی فعالیت‌های آزمایشگاهی را یکی دیگر از اقدامات مثبت شبکه آزمایشگاهی در سال 94 برشمرد و افزود: خوشبختانه با فرهنگ‌سازی که از سوی شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی به کمک کارگروه تخصصی استاندارد و کالیبراسیون شبکه انجام شد، بسیاری از مجموعه‌ها فرایند استانداردسازی را شروع کردند. وی ادامه داد: این تیم، مجموعه‌ای از مدیران کیفیت آزمایشگاه‌هاست که ضمن آموزش سایرین و به‌اشتراک‌گذاری تجربیات، خدمات استاندارد و کالیبراسیون ارائه می‌کنند.

تامین نمونه مرجع استاندارد آزمایشگاه‌ها با کیفیت و بدون واسطه

دبیر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری، تامین نمونه‌های مرجع استاندارد و کالیبراسیون را یکی دیگر از چالش‌های آزمایشگاه‌ها دانست و افزود: به دلیل وجود نمونه های تقلبی، گران بودن نمونه‌های مرجع و همچنین سوء استفاده برخی از دلالان بازار مواد آزمایشگاهی، آزمایشگاه‌ها برای تامین نمونه مرجع، دچار مشکلات فراوانی می‌شدند. بر این اساس، به منظور کمک به آزمایشگاه‌ها، شرکتی خصوصی با حمایت شبکه و با کمک آزمایشگاه‌ها ایجاد شد که تامین نمونه‌های مرجع استاندارد و کالیبراسیون از مراجع معتبر با قیمت و کیفیت واقعی و مطمئن را به عهده دارد.

وی با اشاره به عملکرد مثبت این شرکت گفت: با وجود  عمر کم، این شرکت در کل کشور شناخته شده است و بسیاری از وزارت خانه ها و مراکز تابعه شان و همچنین کارخانجات بزرگ صنعتی کشور، مشتری این شرکت هستند.

راه ‌اندازی باشگاه مشتریان شبکه

دبیر شبکه آزمایشگاهی ، با اشاره به راه‌اندازی باشگاه مشتریان شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی، در راستای ارتباط مستقیم شبکه و مشتریان اظهار کرد: در قالب این فعالیت، تلاش کردیم از یک طرف برای آزمایشگاه‌های عضو شبکه مشتری جذب کنیم و از سوی دیگر، به مشتری اطمینان دهیم که خدمات مورد نیاز خود را از مجموعه‌ای کامل از آزمایشگاه‌های متنوع در سراسر کشور با سهولت و همراه با تسهیلات ویژه می‌تواند دریافت کند و مرجعی برای رسیدگی به شکایات وجود دارد که نتیجه آن، عضویت بیش از 2000 مشتری در این باشگاه است.

فعالیت متنوع نسخه جدید سایت شبکه در سال جدید

دبیر شبکه آزمایشگاهی، با اشاره به راه‌اندازی نسخه جدید سایت شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی در سال جدید گفت: با اجرایی شدن نسخه جدید سایت شبکه، خدمات جدیدی پیاده سازی و ارائه خواهند شد.

وی با اشاره به افزوده شدن قابلیت دسترسی به جستجوی خدمات آزمایشگاهی در نسخه جدید سایت، عنوان کرد: ممکن است یک کاربر به خدمت آزمایشگاهی نیاز داشته باشد اما از این که با چه تجهیزاتی و در کدام آزمایشگاه این خدمت قابل دسترسی است، اطلاعی نداشته باشد.

وی با بیان این‌که قابلیت جدید جست و جوی خدمات، دسترسی پژوهشگران به آزمایش‌های مورد نیاز را آسان‌تر می‌کند، اظهار کرد: نزدیک به 8 هزار نوع عنوان خدمت گردآوری شده‌است که با دسته بندی و پالایش آن‌ها، تا کنون 3700 نوع عنوان خدمت یا روش آزمون قابل ارائه از این فهرست استخراج شده است و به عنوان یکی از ملاک‌های ارزیابی عملکرد آزمایشگاه‌ها در سال 94 استفاده خواهد شد.

نسب در پایان با اشاره به ارائه برنامه‌های جدید حمایتی و طرح‌های جذب آزمایشگاه‌ها در سال پیش رو، عنوان کرد: طرح‌های مختلفی در دست اقدام است که دسترسی به تجهیزات و خدمات آزمایشگاهی را توسعه داده و با تلاش‌هایی که در شبکه در حوزه مشتری مداری، تامین نیاز مشتریان و آزمایشگاه ها صورت می‌گیرد، انشاءالله رشد خوبی را در حوزه آزمایشگاهی کشور، به‌ویژه در حوزه خدمات دانش‌بنیان، به دنبال خواهد داشت.

 

/پایان پیام/24

 

 


شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت