مهندس صفاری نیا خبر داد: رونمایی از 5 دستاورد جدید پارک فناوری پردیس در 23 مهرماه مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

رئیس پارک فناوری پردیس با اشاره به رونمایی از 5 نمونه از دستاوردهای جدید پارک فناوری پردیس در 23 مهر گفت: دومین نمایشگاه بین المللی فناوری‌های پیشرفته اسفندماه برگزار می‌شود.

 

به گزارش خبرنگار مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، نشست رسانه ای دستاوردهای پارک فناوری پردیس صبح امروز با حضور مهندس مهدی صفاری نیا،رئیس پارک فناوری پردیس در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد.

مهندس صفاری نیا با اشاره به اینکه وظیفه اصلی پارک پردیس حمایت از توانمند سازی شرکت های دانش بنیان است،‌یادآور شد: در این راستا پارک پردیس اقداماتی از جمله کاهش بوروکراسی، وضع قوانین و مقررات و مزیت هایی برای شرکت های دانش بنیان را در دستور کار خود قرار داده است، علاوه بر این تلاش برای توانمندسازی شرکت ها در ارائه محصول در بازار های ملی،‌ منطقه ای و بین المللی همچنین در حوزه حمایت های اجتماعی به دنبال ایجاد امیدافزایی در میان اقشار علمی و دانشگاهی از دیگر مواردی است که به انها توجه ویژه ای داریم.

رئیس پارک فناوری پردیس ادامه داد:‌ در حال حاضر فضای عملیاتی نزدیک به 38 هکتاری با افق توسعه یکهزار هکتاری در پارک پردیس در اختیار داریم؛مجموعه پارک زیر مجموعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری فعالیت می کند و نقش ملی در حوزه توانمندسازی شرکت ها را بر عهده دارد.

همکاری با 12 سازمان خارجی،‌4 انجمن بین المللی

مهندس صفاری نیا یادآور شد: ‌بر همین اساس مجموعه همکاران داخلی پارک به بیش از 30 سازمان داخلی بالغ شده است، علاوه بر این موفق شدیم عملکرد خوبی در جهت هم افزایی میان مجموعه ها داشته باشیم. همچنین پارک پردیس با 12 سازمان خارجی،‌4 انجمن بین المللی نیز همکاری دارد.

وی در ادامه تعدادی از محصولات مهمی که در این پارک تولید می شوند را معرفی کرد و گفت: دستگاه پیشرفته شناسایی مشکلات قلبی،‌دستگاه برش جراحی با فرکانس بالا که به 17 کشور دنیا صادر می شود، دوربین های نسل سوم سرعت سنج اتومبیل ها که در سطح شهر به کار می رود و داروهای درمان میگرن و بخشی از داروهای هپاتیت بی و سی و واکسن های فصلی از جمله محصولات تولید شده در پارک پردیس است که نمونه هایی از تاثیرات فناوری و عملکردی پارک در سطح جامعه محسوب می شود.

رئیس پارک فناوری پردیس با اعلام این مطلب که در حال حاضر 130 شرکت دانش بنیان این در پارک فعال هستند ، اظهار کرد: 65 درخواست جدید در یک سال گذشته از سوی شرکت های دانش بنیان برای استفاده از امکانات پارک ارائه شده است. از این میان 24 شرکت به مجموعه قبل اضافه شد.

‌ مهندس صفاری نیا افزود: در فاز اول مجموعه پارک 180 هزار متر مربع فضای پژوهشی و علمی در پارک پردیس ساخته می شود که بخش عمده ای از آن به بهره برداری رسیده است.

سرمایه گذاری 250 میلیارد ریالی شرکت های دانش بنیان در یک سال گذشته

رئیس پارک فناوری پردیس تاکید کرد:‌ میزان سرمایه گذاری شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک در یک سال گذشته 250 میلیارد ریال بوده است که مجموع سرمایه گذاری شرکت های پارک را طی هفت سال اخیر به 2500 میلیارد ریال رسانده است.

وی با بیان اینکه یک زنجیره تجاری سازی کامل طرح ها در پارک در نظر گرفته شده است، یادآور شد: این خدمات به شرکت ملی نفت، شرکت گاز ، وزارت صنعت معدن و تجارت و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و دیگر نهادها ارائه می شود.

مهندس صفاری نیا خاطرنشان کرد: 45 طرح جدید در یک سال اخیر از این خدمات استفاده کردند و 43 طرح جدید یا ارتقاء یافته به جامعه علمی و فناوری کشور ارائه شده است که در غالب 40 ثبت اختراع داخلی و بین المللی صورت گرفته است.

60 پروژه مشترک میان شرکت ها و دانشگاه ها

رئیس پارک فناوری پردیس با اشاره به اینکه در یک سال اخیر این محصولات در همکاری و تعامل بین شرکت ها و مجموعه های علمی اتفاق افتاده است که نشان دهنده این همکاری 60 پروژه مشترک میان شرکت ها و دانشگاه هاست و ارتباط دانش و صنعت را شکل داده است، اظهار کرد: نشان دیگر از همکاری بین شرکت ها و مجموعه های دانشگاهی و علمی همکاری 100 نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه ها در پروژه های پارک است و در همین راستا 100 دانشجو کارآموز در این شرکت ها فعالیت می کنند و بیش از 35 پایان نامه در غالب نیازهار شرکت های دانش بنیان پارک پردیس با دانشگاه ها تعریف شده است.

اخذ 100 گواهی نامه و مجوز

وی با بیان اینکه استفاده از محصول در جامعه نیازمند استانداردها و مجوز و گواهی نامه است، ادامه داد: در یک سال گذشته،100 گواهی نامه جدید از سازمان های مربوطه توسط شرکت های دانش بنیان مستقر در این پارک اخذ شده است که بخش عمده ای از آنها در حوزه فنی و مهندسی هستند.

ایجاد مرکز خدمات تخصصی فناوری

مهندس صفاری نیا با اشاره به اینکه موفقیت شرکت ها تنها بر توانمندی فنی وابسته نیست، خاطرنشان کرد:مشاوره حقوقی، امکان سنجی طرح ها و ضوابط گمرکی از جمله خدماتی است که به لحاظ هزینه ای به تنهایی از عهده شرکت ها بر نمی آید؛‌بنابراین مرکز خدمات تخصصی فناوری با 25 خدمت تخصصی در غالب 14 شرکت در پارک پردیس فعال هستند که به شرکت های دانش بنیان خدمات ارائه می دهند.

رئیس پارک فناوری پردیس یادآور شد: این پارک در جشنواره و نمایشگاه ملی «علم تا عمل» مسئولیت استان تهران را برعهده داشت؛ استان تهران 350 طرح به نمایشگاه ارائه داد که 290 طرح ارزیابی شده و 96 طرح به نمایشگاه راه یافتند و در نهایت 6 طرح از طرح های برگزیده، به پارک پردیس تعلق داشت.

کسب 28 عنوان از جوایز ملی توسط شرکت های مستقر در پارک پردیس

وی ادامه داد: در یک ساله اخیر شرکت های عضو پارک ،‌28 عنوان از جوایز ملی در جشنواره های فاوا، علم تا عمل و شیخ بهایی را کسب کرده اند که نشان دهنده توانمندی این شرکت هاست. همچنین پارک پردیس بخشی از خدمات خود را در سطح ملی به همه شرکت ها اختصاص داده ا ست که در غالب فن بازارهای ایران به همه شرکت ها ارائه می شود؛بیش از 6700 نفر از محققان عضو این فن بازار هستند و نزدیک به 4 هزار رکود اطلاعات فناوری کشور ثبت شده است.

برگزاری دومین دوره نمایشگاه بین المللی فناوری های پیشرفته، اسفندماه

مهندس صفاری نیا در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد:‌ پارک فناوری پردیس نخستین دوره نمایشگاه بین المللی فناوری های پیشرفته را سال گذشته با حضور 50 شرکت از روسیه برگزار کرد که دومین دوره این نمایشگاه اسفندماه سال جاری با حضور کشورهای بیشتر که پیش بینی می شود بیش از 100 شرکت حضور داشته باشند، برگزار می شود.

وی ادامه داد: در حوزه صادرات فناوری، پارک پردیس در 5 نمایشگاه در روسیه، لبنان،‌آلمان و امارات شرکت کرد.

برگزاری تورهای فناوری برای شرکت های دانش بنیان

رئیس پارک پردیس با اعلام اینکه برگزاری تورهای فناوری برای نخستین بار توسط پارک پردیس در کشور اتفاق افتاده است، ادامه داد: در این تورها شرکت های داخلی می توانند در حوزه های تخصصی خود از شرکت های کشورهای هدف بازدید کرده و از ظرفیت های انتقال فناوری بهره مند شوند. در این راستا 4 طور فناوری در یک سال گذشته برگزار شد که یک تور با موضوع مکانیک و آی تی به کشور بلاروس،‌2 تور با موضوعات نفت و گاز و مخابرات به روسیه و یک تور با موضوع لیزر به کشور چین صورت گرفت.

وی بیان کرد:مجموعه همکاری هایی که شرکت های دانش بنیان عضو پارک پردیس با طرف های خارجی داشته اند،‌به امضای 50 توافق نامه در یک سال گذشته رسیده است که در موضوعات انتقال فناوری یا تحقیق مشترک بوده است.

صادرات بیش از 38 محصول به 39 کشور جهان

مهندس صفاری نیا با تاکید بر اینکه بیش از 38 محصول پارک به 39 کشور جهان صادر می شود،که از این تعداد 17 کشور اروپایی هستند،خاطرنشان کرد:‌این صادرات شامل محصولات تولیدی در پارک و محصولاتی که تحقیقات آن در پارک صورت گرفته می شود، که ارزش آن به 60 میلیون دلار می رسد و نمایشگاهی دائمی از این محصولات در پارک پردیس مستقر است که تاکنون 50 گروه داخلی و 35 گروه خارجی از آن بازدید کرده اند.

رئیس پارک پردیس کارکنان شاغل در این پارک را 1800 نفر عنوان کرد که در یک سال اخیر 20درصد رشد داشته است.

تصویب آیین نامه اعطای جایزه علمی فناوری پیامبر اعظم (ص)

وی خاطرنشان کرد: آیین نامه هایی در جهت تسهیل فعالیت شرکت های دانش بنیان در پارک تصویب شده است که می توان به آیین نامه تاسیس شبکه فن بازار ملی ایران اشاره کرد که پس از تصویب توسط معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شد .همچنین آیین نامه اعطای جایزه علمی فناوری پیامبر اعظم (ص) در میان کشورهای اسلامی نیز در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب َشده، امیدواریم به زودی ابلاغ و از سال آینده اجرا شود.

شناسایی محصولات دانش بنیان تولید داخل

مهندس صفاری نیا همچنین گفت: طرح ویژه ای که پارک پردیس ارائه داده است و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حال پیگیری آن است، شناسایی محصولات دانش بنیان تولید داخل که در غالب تسهیلات و خدمات در کارگروه حمایت از تولید در دستور کار قرار دارد تا بخشی از محصولات که دارای کیفیت و کمیت خوبی نسبت به محصولات خارجی هستند، خرید مشابه خارجی توسط دستگاه های دولتی ممنوع شود که این طرح هم به زودی اجرایی می شود.

رونمایی از 5 نمونه از دستاوردهای جدید پارک پردیس در روز 23 مهر ماه

رئیس پارک پردیس همچنین از رونمایی از 5 نمونه از دستاوردهای جدید پارک فناوری پردیس در روز 23 مهر ماه همزمان با جشنواره برترین های پارک پردیس خبر داد و گفت: علاوه بر این محصولات دارویی تولید شده در پارک فناوری پردیس نیز در آذر ماه همزمان با هفته پژوهش رونمایی می شود.

*گزارش تصويري