برنامه های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سال 1390 اعلام شد/گزارش بخش اول: حوزه علم و پژوهش(1) مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
دوشنبه ، ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۰

دكتر نسرين سلطانخواه در اولين نشست رسانه اي خود در سال 1390 برنامه های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان را در سال جهاد اقتصادي تشريح كرد.

معاون علمي و فناوري رئيس جمهور و رئيس بنياد ملي نخبگان در اين نشست با اشاره به نام گذاري سال جاري به عنوان سال جهاد اقتصادي از سوي مقام معظم رهبري گفت: جهاد یعنی تحول و دگرگونی و ان شاءا... امسال شاهد تحول اقتصادی خوبي در كشور باشیم.

وي با بيان اينكه یکی از ابزارهای پیشرو در این تحول، علم و فناوری خواهد بود، افزود: تاكيدات رهبر فرزانه انقلاب اسلامي بر مقوله علم و فناوري در چند سال اخير و سپس اعلام سال جهاد اقتصادي به خوبي نشان مي دهد كه از دیدگاه رهبر فرزانه انقلاب این تقدم و تاخر بدون علت نبوده و با توجه به جهش علمي كشور طي اين چند سال آمادگی لازم دركشور براي حركت به سمت تحول اقتصادي فراهم شده است.

دكتر سلطانخواه تصريح كرد: در بحث تحول اقتصادی اگر بتوانیم از اقتصاد صنعتی به سمت اقتصاد دانش بنیان و تجاري سازي دستاوردهای علمی حركت كنيم، آن موقع می توانیم ادعا کنیم استقلال پايدار و دانش بنیان، با بهره وری بالا و پاسخ گوی جمعيت متقاضيان تحصيل كرده خواهيم داشت.

وي گفت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به عنوان یک مرجع فرا ستادی، فعاليت هاي خود را با رویکرد نفوذ فناوري در صنعت و اشتغال و تکامل نوآوری در سه حوزه علم و فناوری و نوآوری برنامه ريزي و اجرا مي كند.

معاون علمي و فناوري رئيس‌جمهورافزود: اين معاونت در جايگاه فرا ستادي، هماهنگ كننده و هم افزا در حوزه علم و فناوري كشور مي‌باشد، با ساختار ستادي کوچک ولی چابک از ورود به سطوح عملیاتی خودداری مي كند.

 

اخصاص 300 ميليارد ريال براي اجراي طرح اعطاي پژوهانه دكتري در سال 1390

معاون علمي و فناوري رئيس جمهور با اشاره به برنامه ها و اقدامات اين معاونت در حوزه علمي و پژوهشي گفت: در اين حوزه با هدف هدفمند کردن پژوهش های تحصیلات تکمیلی به ویژه در دور ه دكتري، طرح اعطای پژوهانه به پروژه های تقاضا محور دوره دکتری را آغاز نمود، در اين طرح در سال 1389، 169980 ميليون ريال پژوهانه به 4208 دانشجو و در مجموع دو سال اجراي طرح، 334800 ميليون ريال به 6696 دانشجو پرداخت شده است.

دكتر سلطانخواه افزود:درسال1390سيصد ميليارد ريال پژوهانه به دانشجويان دكتري واجد شرايط پرداخت خواهد شد.

 

برگزاري همايش ملي حمايت از نشريات علمي كشور در خردادماه

معاون علمي و فناوري رئيس جمهور در ادامه اين نشست گفت: برنامه حمایت مالی هدفمند از نشریات علمی کشور با رويكرد کیفیت‌گرايي و به روز رسانی همچنان دنبال مي‌شود.

وي افزود: در سال 1389 ، 36 میلیارد ریال براي حمايت از 503 نشریه علمی نمایه شده در پایگاههای استنادی معتبر بین المللی کمک شده و برای این که نقشه راه نشریات در راستای تحقق اهداف نقشه جامع علمی کشور ترسیم شود در سال 90 علاوه بر استمرار حمایت مالی هدفمند، برگزاری همایش های ملی حمایت از نشریات علمی را هم در برنامه خواهیم داشت.

 

آغاز طرح ارزيابي و رصد پژوهش در كشور

دكتر سلطانخواه با اعلام اينكه تدوین نظام تأمين مالی و رصد علمی کشور در دستور کار سال 1390 اين معاونت قرار دارد، گفت: اين طرح براي پيشنهاد به هيئت دولت در حال تدوين است، چرا كه تحقق سهم پژوهش از GDP   به صورت روشن و شفاف، نيازمند نظام رصد و ارزيابي پژوهش در كشور است.

وي افزود: همانطور که می دانیم سهم پژوهش علاوه بر آن که در بودجه سنواتی کشور ديده شده است، در بسیاری از نهاد‌ها هم بودجه هاي پژوهشي هزينه مي شود، لذا براي محاسبه سهم اعتبارات پژوهشي از درآمد ناخالص ملي باید تمامی بودجه های نهادهایی مانند شهرداری ها،  واحد های R & D   و بخش های خصوصی كه بودجه های زیادی برای پژوهش هزینه می کنند مورد بررسی قرار گيرد.

 

حمايت مالي 5 ميليارد ريالي از مسابقات علمي فناورانه دانشجويي در كشور

معاون علمي و فناوري رئيس‌جمهور در ادامه گفت: حمايت از مسابقات علمی و فناورانه دانشجویی یکی دیگر از برنامه های اين معاونت است که با اعتبار 5 میلیارد ریالی در سال 90 هم ادامه پيدا خواهد كرد. این مسابقات برای ترویج و توسعه پژوهش ها اجرا و توسط دانشگاه ها مدیریت می شود.

 

افزايش رشد حمايت از انجمن‌هاي علمي دانشجويي در سال 1390

دكتر سلطانخواه افزود: حمایت مالی هدفمند از انجمن های علمی دانشجویی برنامه دیگر این معاونت بوده است که  هماهنگ با معاونت های مربوط در دو وزارت خانه بهداشت و علوم اجرا شده است.

وي گفت: در سال 1389 ، 2 میلیارد و 900 هزار تومان براي حمايت از 3194 انجمن علمی دانشجویی در 91 دانشگاه و مرکز آموزش عالی دولتی هزينه شد که اين میزان از نظر تعداد انجمن های مورد حمایت نسبت به سال قبل از آن، 27 درصد رشد داشته است و انشاءالله این رشد در سال 90  هم ادامه خواهد داشت.