پنج شنبه ٣١ خرداد ١٣٩٧-
close
خدمات الکترونیک
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

صنعت نفت دانش‌بنیان تبلور اجرای اقتصاد مقاومتی


*جعفر توفیقی
در سال های اخیر خوشبختانه موضوع توسعه فناوری در کشور به درستی مورد توجه و تاکید قرار گرفته است. حمایت از شرکتهای دانش بنیان و توجه به نقش این شرکتها در توسعه اقتصاد دانش محور، توسعه مناطق ویژه فناوری و پارک های علم و فناوری، تصویب قوانین مورد نیاز و فعالیت صندوق های حمایتی از جمله صندوق نوآوری و شکوفایی و...  همه نمونه هایی از حرکت به سمت توسعه فناوری و اقتصاد دانش بنیان در کشور است.
علاوه بر این جهت گیری کلی، به طور خاص در صنعت نفت، تلاش برای ارتقاء توان ساخت داخل و اعتماد به بخش خصوصی در بومی سازی کالا و تجهیزات راهبردی صنعت نفت در قالب برگزاری مناقصات ده قلم گروه کالایی از جمله اقدامات خوبی هستند که در این زمینه انجام شده اند.
یکی دیگر از عواملی که حرکت ما را به سمت وضعیت مطلوب در زمینه فناوری و پژوهش تسریع می کند، ارتباط نزدیک و تنگاتنگ بین دانشگاهها و مراکز پژوهشی و صنعت نفت است. خوشبختانه در این زمینه نیز وزارت نفت و شرکتهای تابعه گامهای خوبی برای برقراری این ارتباط برداشته و همکاری هایی را با دانشگاهها تعریف کرده اند. این همکاری ها هر دو حوزه بالادستی و پایین دستی را شامل می شود. در حوزه بالادست، 9 قرارداد برای توسعه فناورانه و ازدیاد برداشت از مخازن نفتی با 9 دانشگاه و مرکز پژوهشی بسته شده و 12 قرارداد پژوهشی نیز بین شرکتهای تابعه نفت درحوزه پایین دستی و فناوری های تولید محصولات اصلی مورد نیاز کشور منعقد شده است.
 به نظر می رسد با منعقد شدن این قراردادها باب جدیدی برای تعریف موضوعات کاربردی و جهت دهی و متمرکز کردن پژوهش ها در مسیر نوآوری و توسعه فناوری در این صنعت قدیمی باز شده است. البته برای برقراری ارتباط موثر و کارا بین صنعت و دانشگاه مسیری طولانی باید طی شود و قطعا طی این مسیر خالی از اشکال نخواهد بود ولی باید با حمایت، صبر و پیگیری در این مسیر منتظر به ثمر نشستن این تلاشها و بهره مندی کشور از نتایج آن باشیم.
قطعا هماهنگی این تلاشها در حوزه سیاستگذاری (یعنی تاکید و جهت گیری کلی کشور در اسناد بالادستی) با اقدامات و تصمیمات اتخاذ شده در عرصه عمل در جهت حمایت از توسعه فناوری و اقتصاد دانش محور با اعتماد به توانمندی های داخلی ، حمایت از بخش خصوصی و استفاده از ظرفیت دانشگاهها و مراکز پژوهشی مسیر ما را در دستیابی به اهداف کوتاه تر خواهد نمود.
به هرحال امیدواریم با اتکال به خداوند متعال، ره آورد مجموعه این تلاشها آینده روشنی را در زمینه توسعه فناوری برای کشور رقم بزند.


*دبیر ستاد توسعه فناوری و نوآوری صنعت نفت، گاز و ذغال سنگ
پایان پیام/32١٠:٥٩ - چهارشنبه ٣٠ فروردين ١٣٩٦    /    شماره : ٢٢٩٣٨    /    تعداد نمایش : ١٩٤٦خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir