پنج شنبه ٣١ خرداد ١٣٩٧-
close
خدمات الکترونیک
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

استفاده از بیودیزل یک ضرورت انکارناپذیر است

رئیس کمیته سوختهای زیستی کارگروه بیوتکنولوژی محیط زیست، ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی گفت: با توجه به اینکه میزان آلودگی هوای تهران بسیار زیاد است استفاده از بیودیزل یک ضرورت انکارناپذیر است.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، میثم طباطبایی رئیس کمیته سوختهای زیستی کارگروه بیوتکنولوژی محیط زیست، ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در خصوص ضرورت استفاده از بیودیزل در کشور گفت: بر اساس آمار رسمی آلودگی هوا عامل مرگ 2900 تا 4000 نفر در سال تنها در شهر تهران می باشد. عامل اصلی این آلودگی گازهای خروجی اگزوز وسایل نقلیه است.
وی افزود: در پاسخ به این آلودگی و جهت کاهش آن هر ساله دولت روزهایی را در کشور تعطیل عمومی اعلام می کند. اما راههای بهتری جهت کاهش آلودگی هوا وجود دارد. از آن جمله استفاده از انرژی های تجدیدپذیر نظیر سوختهای زیستی است.
به گفته طباطبایی، بازیافت روغن های پسماند خوراکی و تولید بیودیزل یا گازوئیل زیستی از جمله راهکار های موثری است که می تواند قدمی موثر محسوب شود.
وی ادامه داد: هر ساله در ایران صدها هزار لیتر روغن پسماند خوراکی تولید می شود که یا در سیستم فاضلات شهری دفع می شود و یا به صورت غیر قانونی در صنایع آرایشی بهداشتی (عمدتا جهت تولید صابون)، صنایع تولید خوراک دام و یا در تولید شیرینی جات مورد استفاده قرار می گیرد.
رئیس کمیته سوختهای زیستی کارگروه بیوتکنولوژی محیط زیست، ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی تصریح کرد: این قبیل کاربردهای غیر بهداشتی می تواند منجر به مخاطرات جدی نظیر بیماریهای پوستی و در موارد حاد سرطان شود.
وی بیان کرد: از طرف دیگر دفع روغن پسماند خوراکی در سیستم فاضلاب نیز معضلاتی نظیر گرفتگی لوله ها و آلودگی شدید منابع آبی نظیر آبهای زیرزمینی و رودخانه ها را به دنبال دارد. حجم قابل توجهی از این روغن ها قابل بازیافت و تبدیل شدن به سوخت بیودیزل است.
طباطبایی همچنین اظهار کرد: بیودیزل یک سوخت جایگزین است که با هر نسبتی با گازوئیل نفتی قابل اختلاط است. علاوه بر این نیاز به اعمال هیچ تغییراتی در موتورهای دیزل و جایگاهای سوختگیری تا سطح اختلاط 20% وجود ندارد. به عبارت بهتر بیودیزل سوخت پایداری است که می تواند جایگزین سوخت گازوئیل با منشا نفتی شود.
پایان پیام/23


١٠:٥٠ - چهارشنبه ٢٧ ارديبهشت ١٣٩٦    /    شماره : ٢٣٦٢٧    /    تعداد نمایش : ١٥٣١خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir