يکشنبه ٠٦ خرداد ١٣٩٧-
close
خدمات الکترونیک
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

توسط ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و با هدف پیشگیری از آلودگی محیط زیستانجام می‌شود؛

بررسی راهکارزیست‌فناورانه رفع مشکل فاضلاب صنعت چرم‌سازی

ستاد  توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی قصد دارد راه‌کار بیولوژیک و فناورانه رفع مشکل فاضلاب صنایع چرم‌سازی را به کمک شرکت‌های دانش‌بنیان رفع کند.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری طی فراخوانی اعلام کرده است که براساس نیاز سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران، یکی از نیازهای فناورانه اعلام شده، تصفیه بیولوژیک فاضلاب های صنایع چرم سازی است که در این زمینه باید اقدامات لازم صورت گیرد.

چرم سازی یکی از صنایع قدیمی ایران است به طوریکه سابقه آن به دوره قبل از اسلام می رسد. این صنعت در بسیاری از شهرهای کشور حضور فعال دارد. صنعت چرم سازی یکی از صنایع بسیار آلاینده محسوب می‌شود. علاوه بر ضایعات جامد پوست، پساب این صنعت آلوده به انواع ضایعات طبیعی، مواد شیمیایی و ترکیبات خطرناک است که از این میان ترکیبات کروم و سولفیدها نقش مهم تری دارند. 

علاوه بر آلاینده های شیمیایی پساب این صنعت معمولا غنی از انواع میکروبهای خطرناک از قبیل میکروب بروسلا، آنتراکس(سیاه زخم) و انگل های مختلف است که همراه با حیوان کشتار شده وارد پساب شده و باعث آلودگی میکروبی می شود. به همین دلیل در تصفیه پساب های صنعت چرم سازی معمولاً تلفیقی از روش های فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی استفاده می شود.

لذا از کلیه شرکت های دانش بنیان و محققین که توانمندی لازم برای ارائه راهکار بیولوژیک به منظور حل نیاز فناورانه فوق را دارند، جهت همکاری دعوت بعمل می آید.

پایان پیام/23


٠٩:٠٠ - دوشنبه ٢٩ خرداد ١٣٩٦    /    شماره : ٢٤٢٨٥    /    تعداد نمایش : ١٦٩٦خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir