جمعه ٢٧ مهر ١٣٩٧-
close
خدمات الکترونیک
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

از طریق آنزیم‌های تولیدکننده نور؛

درختان هم می‌درخشندمحققان با استفاده از اصلاحات ژنتیکی گیاهان و واردکردن آنزیم‌های تولیدکننده نور، که در بدن جاندارانی مانند کرم شب‌تاب، باکتری‌های درخشان یا ماهی‌های ژله‌ای وجود دارد،  باعث تولید نور و تولید درختان درخشنده شده‌اند.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، آنزیم لوسیفراز، واکنش‌های تابش نور را در ارگانیزم‌های مختلف، کاتالیز می‌کند. تحقیقات تجربی نشان داده گیاهان می‌توانند لوسیفراز و زیر لایه آن‌ها یعنی لوسیفرین را تولید کنند. از چند سال پیش روی این طرح سرمایه‌گذاری‌هایی شده است تا بتوان به کمک آن روشنایی خیابان‌ها را تأمین کرد.
خیابان‌ها با درختان bioluminescent روشن خواهند شد
شب‌ تابی پدیده‌ی تولید و انتشار نور توسط  موجودات زنده است. این پدیده  در بعضی  از حشرات خصوصاً در كرم شب‌تاب به‌خوبی دیده‌شده است.شب تابی نتیجه واکنش‌های شیمیایی ساده و ابتدایی بین رنگ‌دانه شب‌تاب و یک آنزیم به نام لوسیفراز و اكســــیژن است.لوسیفرین ماده مقاوم به حرارت و منبع تولید نور است.لوسیفراز آنزیم راه‌انداز واكنش است و اكسیژن به‌عنوان سوخت مصرف می‌شود.حشرات شب‌تاب از نور به‌عنوان عاملی برای جذب جفت یا مقابله با دشمنان خود استفاده می‌کنند.
و در حال حاضر محققان با استفاده از قابلیت حشرات برای ایجاد درختانی تلاش می‌کنند که همانند کرم‌های شب‌تاب در تاریکی می‌درخشند و می‌توانند به‌عنوان چراغ‌های طبیعی، روشنایی خیابان‌ها را تأمین کنند.این درختان شب‌تاب در آینده می‌توانند به‌عنوان چراغ‌های طبیعی، روشنایی خیابان‌ها را در طول شب تأمین کنند.
بر اساس این گزارش، ستاد توسعه فناوری‌های لیزر، فوتونیک و ساختارهای میکرونی معاونت علمی، با رویکرد به‌کارگیری و توسعه در صنعت لیزر و همچنین روشن‌سازی این حوزه در کشور در حال حاضر در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مشغول به کار است.
پایان پیام/32


١٠:٢٠ - سه شنبه ٢٣ آبان ١٣٩٦    /    شماره : ٢٨٩٠١    /    تعداد نمایش : ٩٤٧خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir