يکشنبه ٣٠ دی ١٣٩٧-
close
خدمات الکترونیک
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

توصیف دریا به روش فناورانه


هیدرو گرافی( آبنگاری) به شاخه‌ای از علوم کاربردی اطلاق می‌شود که به موضوع اندازه‌گیری و توصیف ویژگی‌های دریا و مناطق ساحلی می‌پردازد.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بدنه آبی کره زمین 72 درصد از کل آن را پوشانده است، تأثیر زیادی در حیات بشر دارد که این تأثیر شامل منابع زنده و غیرزنده دریایی، تجارت دریایی و زیست‌محیطی است. نقشه‌ها و چارت‌های دریایی تهیه‌شده از طریق عملیات آبنگاری، اطلاعات مبنایی موردنیاز را برای مطالعات ساحلی، فراساحلی و همچنین ناوبری ایمن فراهم می‌کند و این اطلاعات شامل عمق دریا، سطح لحظه‌ای آب، جزر و مد، جریان‌های دریایی، جنس بستر، عوارض ساحلی و موقعیت مخاطرات دریایی مانند مغروقه ها و علائم کمک ناوبری است.
عملکرد سازمان نقشه‌برداری در زمینه آبنگاری
عملیات آبنگاری و تهیه چارت‌های دریایی تا قبل از سال 57 توسط شناورها و متخصصان خارجی انجام‌شده است. با توجه به اهمیت شناخت دریاها و نقش مؤثر آن در زمینه‌های مختلف و همچنین رفع وابستگی خارجی، بخش آبنگاری سازمان نقشه‌برداری کشور در سال 1363 تأسیس شد و در سال 68 اولین چارت ملی دریایی از منطقه‌ای بین بندر شهید رجای و مجتمع کشتی‌سازی و صنایع فراساحل ایران ( ایزایکو) تولید شد.
چارت‌های دریایی تولیدی سازمان نقشه‌برداری کشور عمدتاً به‌صورت پوششی و در دو مقیاس 1:25000 و 1:100000  تولیدشده‌اند.
هیدرو گرافی صنعتی، بخش دیگری از توان و فعالیت‌های سازمان است که در صورت نیاز و به‌منظور مشارکت در طراحی و توسعه صنایع ساحلی و فراساحلی انجام می‌شنود.
عملیات آبنگاری و تهیه چارت‌های دریایی با استفاده از تجهیزات و نرم‌افزارهای تخصصی هیدرو گرافی تحت استانداردهای جهانی سازمان بین‌المللی هیدورگرفی "iho" انجام‌شده و چارت‌های تولیدی قبل از انتشار توسط مراجع ذیصلاح مورد تأیید ho، مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.
با توجه به الزامات سازمان جهانی دریانوردی imo در خصوص تولید و استفاده از چارت‌های ناوبری الکترونیکی ENC بر روی شناورها، سازمان نقشه‌برداری کشور تولید این نوع چارت‌ها را در دهه گذشته آغاز کرده است. حاصل این فرایند، بیش از یک‌صد سلول ENC است که تعداد 33 سلول آن به‌صورت بین‌المللی و از طریق کمیته ملی هیدرو گرافی منتشرشده و امروزه توسط شناورهای منطقه مورداستفاده قرار می‌گیرند.
انتشار چارت‌های بروز و دقیق موجب می‌شود تا علاوه بر بی‌نیازی شناورهای کشور به نقشه‌های قدیمی خارجی که مستلزم خروج ارز از کشور است، ایمنی شناورهایی که به بندرها کشور تردد می‌کنند نیز افزایش‌یافته و میزان حوادث احتمالی نیز کاهش یابد.
بر اساس این گزارش، با توجه به اهمیت موضوع عملیات آبنگاری  در حوزه دریا در بخش‌های فراساحلی، ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان دریایی معاونت علمی، در آمارنامه این ستاد مورد  بررسی قرار گرفته است.
پایان پیام/32


١٤:١٠ - شنبه ٢٣ دی ١٣٩٦    /    شماره : ٣٠٧١١    /    تعداد نمایش : ٨٩٣خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir