محرم
جهش تولید
امروز : پنجشنبه 20 مرداد 1401
  • 1396/06/27 - 12:32
  • 1656
  • زمان مطالعه : 6 دقیقه
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی:

زیست‌فناوری یکی از 7 رشته کلیدی در جهان است

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: زیست فناوری یکی از 7 رشته کلیدی جهان است و کشورهای پیشرفته بهای خوبی به این رشته استراتژیک می دهند و ایران نیز در این فناوری جایگاه علمی خوبی را کسب کرده است.

 وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: زیست فناوری یکی از 7 رشته کلیدی جهان است و کشورهای پیشرفته بهای خوبی به این رشته استراتژیک می دهند و ایران نیز در این فناوری جایگاه علمی خوبی را کسب کرده است.

 

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوریدکتر ربیعی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی در افتتاحیه چهارمین نمایشگاه زیست فناوری گفت: از مزایای زیست‌فناوری می‌توانیم برای قشر ضعیف، روستاییان و کشاورزان استفاده کنیم.

به گفته ربیعی، این حوزه فناوری جزو یکی از 7 رشته کلیدی جهان است و کشورهای توسعه‌یافته، به پیشرفت این حوزه به طور جدی بها می‌دهند و ایران نیز در این فناوری جایگاه علمی خوبی کسب کرده است اما باید برای کسب و کارهای این رشته تلاش بیشتری صورت گیرد تا بازار این فناوری در کشور شکوفا شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد: با توجه به این‌که ایران درگیر بحران‌های گوناگونی چون کمبود آب، فرسایش خاک و هدررفت انرژی است؛ باید به طور جدی توسعه زیست‌فناوری مورد توجه قرار بگیرد.

وی، با اشاره به کسب رتبه چهاردهم ایران در منطقه در حوزه زیست‌فناوری گفت: کسب این رتبه در حوزه زیست‌فناوری بسیار حائز اهمیت است؛ اما با توجه به ظرفیت‌های انسانی و دانشی موجود در کشور باید به فکر ارتقای این رتبه‌ها باشیم.

ربیعی، توجه به زیست‌فناوری در حوزه کشاورزی را ضروری دانست و اظهار کرد: ایران در حوزه کشاورزی با بحران‌های جدی روبروست که از جمله این چالش‌ها می‌توان به کمبود آب اشاره کرد، به همین دلیل باید با توسعه زیست‌فناوری به‌دنبال رفع این معضلات باشیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی توجه به کشاورزی نوین را ضروری ارزیابی کرد و افزود: متأسفانه کشاورزی سنتی جاذبه‌ای برای اشتغال فارغ‌التحصیلان ندارد و به همین دلیل باید کشاورزی نوین را در کشور توسعه دهیم.

ربیعی معتقد است توجه صرف به تحقیق و پژوهش این حوزه کافی نیست و باید در بخش عملی و اجرایی نیز نیروهای انسانی توانمند تربیت کنیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه بیان کرد: باید به‌جای توجه صرف به علم و پژوهش، پایه دانایی و تلفیق آن با حوزه کارآفرینی و اشتغال نیز توجه شود.

 

تثبیت گفتمان علم و فناوری با تلاش معاونت علمی و فناوری

وی با اشاره به تلاش معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری برای فرهنگسازی و تثبیت گفتمان علم و فناوری در کشور بیان کرد: دکتر ستاری معاون علمی و فناوری تلاش قابل توجهی برای اصلاح فرهنگ اقتصادی کشور و ترویج گفتمان علم و فناوری در کشور داشته‌اند به گونه‌ای که امروز توجه به این حوزه به یکی از اولویت‌های جدی دولت و جامعه بدل شده است.

ربیعی، به روند رو‌به‌رشد تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان از جمله شرکت‌های حوزه زیست‌فناوری در کشور اشاره کرد و گفت: در حال حاضر بیش از 3 هزار و 600 شرکت دانش‌بنیان بالغ در ساختار اقتصادی کشور نقش‌آفرینی می‌کنند این در حالی است که تعداد 6 هزار شرکت نیز در دست بررسی هستند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه اظهار کرد: دولت باید با بازارسازی و خرید  و حمایت از محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان زمینه‌ای فراهم کند تا بازار کار این شرکت‌ها از دولت آغاز شود.

وی، توجه به مالکیت معنوی حوزه علم و فناوری را ضروری دانست و گفت: دولت باید برای مالکیت معنوی این حوزه تلاش کند تا از این طریق دغدغه پژوهشگران و نوآوران رفع شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، رسالت ترگولاتوری علم و فناوری را مهم ارزیابی کرد و گفت: معاونت علمی و فناوری بهترین نهاد برای استقرار نظام رگولارتوری و تنظیم‌گری علم، فناوری  و صنعت در کشور است.

ربیعی همچنین عنوان کرد: زیست فناوری در بهبود  سلامت و کیفیت زندگی مردم تاثیر بسزایی دارد و می تواند در ارتقای سلامتی مردم موثر باشد.

 

زیست‌فناوری توانایی ایجاد 10 درصد اشتغال کشور را دارد

مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی بیان کرد: با توجه به اینکه زیست‌فناوری توانایی ایجاد 10 درصد اشتغال کشور را دارد توجه به این حوزه ضروری است.

وی با اشاره به حاشیه سود بالای این حوزه در کشور، گفت: زیست فناوری این ظرفیت را دارد که 10 درصد از اشتغال و GDP کشور را تأمین کند.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی افزود: از دولت و مسئولان می‌خواهیم با توجه به ظرفیت بالای این حوزه در ایجاد اشتغال و توسعه اقتصاد به این حوزه توجهی ویژه داشته باشند تا کشور از مزایای آن بهره‌مند شود.

به گفته قانعی، حوزه زیست فناوری از نظر اقتصادی، دانشی و پیشرفت فناوری، حوزه‌ای همه‌جانبه است و توجه به آن، توسعه کشور را در پی خوهد داشت.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی در ادامه بیان کرد: ایران 15 هزار فارغ‌التحصیل سرآمد در حوزه زیست فناوری دارد که همین نیروی انسانی کارآمد برای کشور سرمایه‌ای ارزشمند محسوب می‌شود.

وی با اشاره به تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در حوزه زیست فناوری، گفت: حدود 300 شرکت دانش‌بنیان و فناور در حوزه زیست‌فناوری در کشور فعالند و توانایی تبدیل ایده به محصول و تجاری سازی آن را دارند.

قانعی معتقد است؛ با توجه به این‌که برخی از داروهای زیست‌فناوری به دیگر کشورها صادر می‌شود، می‌توان ادعا کرد ایران از نظر کیفیت محصولات زیستی نیز شرایط خوبی دارد.

وی، با اشاره به امکانات طراحی شده در نمایشگاه امسال، ادامه داد: در چهارمین دوره از نمایشگاه زیست فناوری ایران، فضایی برای ارتباط دوجانبه سرمایه‌گذاران و شرکت‌های دانش‌بنیان فراهم شده است تا از این طریق فرصت‌های سرمایه‌گذاری را در این حوزه افزایش دهیم.

وی همچنین تصریح کرد: حوزه کشاورزی و انرژی از جمله مهم‌ترین حوزه‌هایی است که در زیست‌فناوری می‌توانیم به آن بپردازیم.

قانعی با اشاره به نقش دولت در توسعه زیست‌فناوری کشور، گفت: دولت می‌تواند با تصویب آیین‌نامه‌هایی زنجیره سرمایه‌گذاری و تجاری‌سازی زیست‌فناوری را تسهیل کند.

 

نقش قابل توجه زیست‌فناوری در توسعه اقتصاد و اشتغال کشور

عبدالرضا عزیزی رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم با اشاره به پیام چهارمین نمایشگاه زیست فناوری ایران، گفت: این نمایشگاه با هدف جلب توجه مسوولان و دست اندرکاران کشور به ارزش این حوزه و افزایش سرمایه گذاری ها در حوزه زیست فناوری برگزار شده است.

وی افزود: زیست فناوری در بهبود کیفیت زندگی مردم موثر است و کشورهای پیشرفته نگاه ویژه ای به این حوزه دارند و بخشی از اقتصاد خود را بر این مبنا برنامه ریزی کرده اند.

عزیزی همچنین عنوان کرد: زیست فناوری در توسعه اقتصاد و اشتغال کشور نقش بسزایی دارد و مجلس شورای اسلامی آمادگی کامل برای حمایت از این حوزه را دارا است.

 رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از عدم وجود یارانه در حوزه زیست فناوری، تاکید کرد: باید در حوزه زیست فناوری یارانه تعیین شود همانگونه که در حوزه کودهای شیمیایی یارانه تعیین شده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: حوزه زیست فناوری بسیار سودآور است و با توجه به شکل گیری صندوق زیست فناوری ریسک سرمایه گذاری در این حوزه نیز کاهش یافته است.

چهارمین نمایشگاه زیست فناوری ایران از 27 تا 29 شهریورماه سال جاری در مصلای برگ تهران برپا خواهد بود.

 

پایان پیام/23

  • گروه خبری : اسلایدر
  • کد خبر : 27374
کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت